کار آفرینیکسب و کار

همه چیز درباره کارآفرینی

همه چیز درباره کارآفرینی
2.23Kبازدید

کارآفرینی چیست؟

( همه چیز درباره کارآفرینی ) کارآفرینی (به انگلیسی: Entrepreneurship) واژه ای نسبتاً قدیمی است که ریشه فرانسوی دارد.

کلمه کارآفرین حدود سیصد سال قدمت دارد و نخستین کسانی که واژه‌ی کارآفرین و مفهوم کارآفرینی را مورد توجه قرار دادند، اقتصاددان‌ها بودند.

کسانی مانند ریچارد کانتیلون و آدام اسمیت لغت کارآفرین را در قرن‌های هفدهم و هجدهم میلادی به کار برده‌اند.

سیر تاریخی مفهوم کارآفرینی

سیر تاریخی مفهوم کارآفرینی را می‌توان به ۵ دوره تقسیم کرد:

دوره اول: قرون ١۵ و ١۶ میلادی: در این دوره به صاحبان پروژه‌های بزرگ که مسئولیت اجرایی این پروژه‌ها همانند ساخت کلیسا، قلعه‌ها، ‌تأسیسات نظامی و…. ازسوی دولت‌های محلی به آنها واگذار شد، کارآفرین اطلاق می‌شد، در تعاریف این دوره پذیرش مخاطره، لحاظ نشده است.

دوره دوم: قرن ١٧ میلادی: این دوره همزمان با شروع انقلاب صنعتی در اروپا بوده و بعد مخاطره‌پذیری به کارآفرینی اضافه شد. کارآفرین در این دوره شامل افرادی همانند بازرگانان، صنعتگران و دیگر مالکان خصوصی است.

دوره سومقرون ١٨و ١٩ میلادی: در این دوره کارآفرین فردی است که مخاطره می‌کند و سرمایه مورد نیاز خود را از طریق وام تأمین می‌کند، بین کارآفرین و تأمین‌کننده سرمایه (سرمایه‌گذار) و مدیر کسب‌وکار در تعاریف این دوره تمایز وجود دارد.

دوره چهارمدهه‌های میانی قرن بیستم میلادی: در این دوره مفهوم نوآوری شامل خلق محصولی جدید، ایجاد نظام توزیع جدید یا ایجاد ساختار سازمانی جدید به‌عنوان یک جزو اصلی به تعاریف کارآفرینی اضافه شده است.

دوره پنجم: دوران معاصر (از اواخر دهه ١٩٧٠ تاکنون): در این دوره همزمان با موج ایجاد کسب و روند کارهای کوچک و رشد اقتصادی و نیز مشخص‌شدن نقش کارآفرینی به‌عنوان تسریع‌کننده این سازوکار، جلب توجه زیادی به این مفهوم شد و رویکرد چند‌جانبه به این موضوع صورت گرفت. تا قبل از این دوره اغلب توجه اقتصاددانان به کارآفرینی معطوف بود، اما در این دوره به تدریج روانشناسان، جامعه‌‌شناسان و دانشمندان و محققین علوم مدیریت نیز به ابعاد مختلف کارآفرینی و کارآفرینان توجه کرده‌اند.

فرآیند کارآفرینی

انتخاب و تصمیم‌ گیری: می‌خواهم کارآفرین بشوم

یکی از مراحل مهم در فرایند کارآفرینی، تصمیم گیری و انتخاب است. جایی که ما به خود می‌گوییم: «من می‌خواهم کارآفرین بشوم و مسیر کارآفرینی را طی کنم.»

البته قاعدتاً چنین اتفاق‌هایی به صورت لحظه‌ای روی نمی‌دهند و طی یک روند، شکل می‌گیرند.

در جستجوی ایده و فرصت

ایده یابی و جستجوی فرصت، یکی دیگر از مراحل کارآفرینی است.
می‌دانیم که هر جرقه‌ی ذهنی، یک ایده‌ی ارزشمند نیست و هر ایده‌ی ارزشمند، الزاماً یک فرصت کارآفرینی نخواهد بود.
ارزیابی‌های اولیه در این مرحله، می‌توانند بسیار مهم باشند؛ چون به ما کمک می‌کنند که از میان ایده‌های مختلف، گزینه‌ای را انتخاب کنیم که شانس موفقیت بالاتری دارد.
توانایی تشخیص فرصت‌ها آن‌قدر در کارآفرینی مهم است که گاهی اوقات در تعریف کارآفرین، به این نکته اشاره می‌کنند که تفاوت اصلی کارآفرین با دیگران در این است که چشم‌ او، به یافتن و دیدنِ فرصت‌ها حساس است.

تبدیل فرصت و ایده به “محصول

اگر فرصت‌ را به محیط نسبت داده و ایده را به ذهن کارآفرین مربوط بدانیم، می‌توان گفت که محصول، تلاقیِ ایده و فرصت است.

چه بسا فرصت‌های اقتصادی و ارزشمند فراوانی در اطراف خود ببینیم، اما ایده‌ی مناسبی برای بهره‌برداری از آن فرصت‌ها به ذهن‌مان نرسد؛ یا حتی ایده‌ی جذابی هم به ذهن‌مان برسد، اما نتوانیم این ایده را به یک محصول (کالا یا خدمت) تبدیل کرده و از فرصتِ ایجاد شده،‌ استفاده کنیم.

طراحی مدل کسب و کار و تنظیم طرح تجاری

طبیعتاً محصول خوب به تنهایی نمی‌تواند به یک کسب و کار خوب و موفق تبدیل شود.

بحثِ مدل کسب و کار بر همین اساس شکل گرفته است. مدل کسب و کار می‌خواهد معماری کلی کسب و کار شما را مشخص کند و نشان دهد که المان‌های مختلف کسب و کار (از جمله محصول، مشتری، منابع کلیدی، جریان نقدی، ساختار هزینه و فعالیت‌های عملیاتی) چگونه در کنار هم قرار می‌گیرند و ساختمان کسب و کار شما را می‌سازند.

روش های مؤثر برای کسب مهارت های لازم در کارآفرینی

۱- روش متفاوتی را در پیش بگیرید.

“خلاقیت، اساس کارآفرینی است.” -کارندی لئوپروت

خلاقیت عبارت است از توانایی متفاوت دیدن و یافتن راه حل برای مشکلات موجود. برای ایجاد این مهارت، چیزهای جدید را امتحان کنید. کارهایی را انجام دهید که دیگران انجام نمی دهند. کتاب های غیر معمول بخوانید. فیلم هایی به زبان خارجی ببینید. به مکانی غیرمنتظره سفر کنید. با افرادی که خارج از محدوده ی امنتان هستند گفت وگو کنید.

“بزرگ کوچک (The Big Short)  نام فیلمی است که نشان می دهد چگونه بسیاری از کارآفرینان و سرمایه گذاران فرصت طلب به واسطه ی اینکه مخالف عقیده ی عموم عمل کردند، از بحران مالی سال ۲۰۰۸ سود جستند.

۲-  آغاز به کار کنید.

“با پیروی از قوانین نیست که راه رفتن می آموزید، با امتحان کردن و زمین خوردن است.” ریچارد برانسون

هیچ تجربه ای مانند تجربه در دنیای واقعی وجود ندارد. تفاوتی ندارد بیزینس کار فرعی شما است یا اینکه تمام زمانتان را به آن اختصاص داده اید، به هر حال شانس این را دارید که مهارت های خود از جمله برنامه ریزی کسب و کار، مذاکره، فروش و بازاریابی را تقویت کنید.

۳- با مشکلات دست و پنجه نرم کنید.

“اینطور نیست که خیلی باهوش باشم، من تنها زمان بیشتری را پای مسائل می گذارم.” -آلبرت انیشتن

همه ی کارآفرینان موفق آموخته اند که باید ماهیچه های استقامت و سرسختی را در خود تقویت کنند. زندگی یک کارآفرین هیچ گاه یک سفر آرام نیست و جرأت می خواهد که با وجود افرادی که به توانایی هایتان شک دارند به مسیر ادامه دهید.

برای ایجاد استقامت، یک هدف یا چالش معنی دار را مشخص کرده و به خودتان اجازه ی تسلیم شدن ندهید. از سوی دیگر، مدت زمان مشخصی را برای رسیدن به آن هدف در نظر بگیرید. برای مثال اگر می خواهید وبلاگ بهتری بسازید، قرار بگذارید تا به مدت یک سال، روزانه هزار لغت بنویسید.

۴- سرمایه تان را مدیریت کنید.

آگاهی از پایه های اقتصاد برای راه اندازی یک شرکت ضروری است. لازم نیست یک حسابدار باشید، اما دست کم باید اطلاعات اولیه راجع به جریان نقدی، سرمایه و سود و زیان را داشته باشید.

۵- از منتورها بیاموزید.

وجود یک منتور می تواند بی نهایت ارزشمند باشد اگر به شما در تقویت مهارت های کارآفرینی کمک کند. به جای اینکه خود همه ی اشتباهات را تجربه نمائید، چرا از شخص دیگری که آن اشتباهات را مرتکب شده نیاموزید؟

منتورها نه تنها در زمینه ی ایده ها به شما کمک می کنند، بلکه زمانی که در شرایط سخت قرار بگیرید نیز همراهان خوبی برایتان خواهند بود. اگر خوش شانس باشید منتوری پیدا خواهید کرد که به شما و هدفتان ایمان داشته و بدون دریافت هزینه به آموزش شما بپردازد. برخی منتورها نیز خوشحال می شوند تا شما را تحت آموزش خود قرار داده و شما نیز به آنها در کسب و کارشان کمک نمائید. برخی نیز در ازای راهنمایی هایی که ارائه می دهند، دستمزد می گیرند.

۶- روی بخش فروش کار کنید.

“از نظر من عناوین شغلی مهم نیست. همه در حال فروش چیزی هستند. این تنها راه باقی ماندن در کسب و کار است.” -هاروی مکای

فروش نقش حیاتی در نجات، بقا و موفقیت هر کسب و کاری ایفا می کند. ممکن است بهترین محصول در جهان را داشته باشید اما بدون داشتن دانش فروش، ارزشی نخواهد داشت.

۱۰با دیگر کارآفرینان مشارکت کنید.

در رویدادهای کارآفرینانه، کنفرانس ها، سمینارها و ملاقات ها، زمانی که با دیگر کارآفرینان سپری می کنید به بهبود مهارت هایتان کمک خواهد کرد.

اگر زمان و حوصله اش را دارید در رقابت های کارآفرینی و مسابقات شرکت کنید. این گونه هر ایرادی که در مهارت هایتان باشد مشخص شده و سرعت یادگیری تان چند برابر خواهد شد.

۱۱همواره در حال آموختن باشید.

آموختن و پیشرفت را همواره در خود زنده نگه دارید. تعداد بسیاری دوره های آموزشی آنلاین به صورت رایگان و غیر رایگان وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید.

با وجود دستیابی آسان به دانش و منابع، دیگر بهانه ای برای نداشتن مهارت های لازم برای موفقیت در کارآفرینی باقی نخواهد ماند.

 

از سایت ما به آدرس www.mehrpol.com دیدن فرمائید.

همه چیز درباره کارآفرینی همه چیز درباره کارآفرینی همه چیز درباره کارآفرینی

1 دیدگاه

ارسال پاسخ