Warning: Use of undefined constant EDD_PLUGIN_FILE - assumed 'EDD_PLUGIN_FILE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/mehrpoln/domains/mehrpol.com/public_html/mag/wp-content/plugins/font-uploader/font-uploader.php on line 59
سوالات متداول در یک مصاحبه کاری %- %-% مجله مهرپل
استخداممنابع انسانی

سوالات متداول در یک مصاحبه کاری

سوالات متداول در یک مصاحبه کاری
595بازدید

خودتان را معرفی کنید

( سوالات متداول در یک مصاحبه کاری ) چرا این سوال را می‌پرسند؟ مدیران استخدامی این سوال را مطرح می‌سازند تا بفهمند که نامزدهای شغل موردنظر، خودشان را چقدر شایسته موقعیت شغلی می‌بینند. نیکولای می‌گوید: «کارفرما می‌خواهد بشنود که نامزدها تکالیف‌شان را انجام داده‌اند و سابقه‌ی خوبی دارند. مصاحبه‌گر همچنین به سطح اعتماد به نفس متقاضی از طریق تصویری که از خود به نمایش می‌گذارد توجه می‌کند. به‌علاوه، توجه مصاحبه‌گر به شایستگی‌های بارز رفتاری متقاضی معطوف می‌شود تا بفهمد آیا شخص مناسبی برای این جایگاه شغلی است. اگر این پاسخ آغازین ضعیف باشد، باقی مصاحبه افت پیدا می‌کند یا مصاحبه کوتاه و خلاصه پایان می‌گیرد.

نکته‌ی فریبنده‌ی آن چیست؟ نیکلای می‌گوید: «این سوال می‌تواند شما را وسوسه کند تا از زندگی شخصی خود بگویید که البته اصلا نباید همچین کاری کنید! اغلب متقاضیان به‌اندازه‌ی کافی تجربه ندارند که حیله‌ی پشت این سوال را متوجه شوند و به همین خاطر ممکن است از جنبه‌ی شخصی پاسخ سوال را بدهند و مثلا بگویند: “سه‌تا بچه دارم، متاهل هستم و جملاتی از این قبیل. چه باور کنید یا نکنید، وقتی مصاحبه‌گر این سوال را مطرح می‌کند، حتی حرفه‌ای‌ترین نامزدهای شغلی هم دُم به چنین تله‌ای می‌دهند، مخصوصا اگر مصاحبه‌گر فرد را برانگیزد که بیشتر توضیح دهد.”

پاسخ مناسب چیست؟ پاسخ دقیق و متمرکز ارزش شما را برای سازمان یا اداره موردنظرتان نشان می‌دهد. نیکولای می‌گوید: «کارفرما می‌خواهد دستاوردهای شما را در دو یا سه جمله‌ی روشن پشت‌سرهم بشنود که حال و هوای مصاحبه‌ شغلی را مشخص کند. به‌ یاد داشته باشید این شما هستید که به دیگران می‌گویید درباره‌ی شما چه فکری کنند. پس هشیار باشید و توانایی‌های برتر خود را در پاسخ خود بگنجانید.

به‌ عنوان مثال می‌توانید بگویید: «به‌خاطر مهارت‌های ذاتی‌ام در تجزیه و تحلیل مسائل و پیدا کردن راهکارها، معروفم به اینکه روند عملکرد ضعیف تیمی را می‌توانم معکوس کنم.» این حرف به مصاحبه‌گر می‌گوید که نامزد این شغل مهارت‌های تحلیلی،توانایی حل مسائل و قابلیت رهبری برای معکوس‌سازی عملکرد شغلی و غیره را دارد. حداقل چهار مهارت رفتاری در این پاسخ ساده نهفته است و فضای مصاحبه را چنان مشخص می‌کند که مصاحبه‌گر مشتاق به پرسش سوالات هدفمندتری هم می‌شود.

سعی کنید مختصر و کوتاه صحبت کنید. نیازی نیست که سوابق کاری خود را جزء‌به‌جزء بیان کنید. سوابق کاری‌تان در رزومۀ شما وجود دارد. به همین دلیل سعی کنید نقاط عطف شغلی خود را به همراه تجربیاتی که از آن‌ها به دست آورده‌اید، بیان کنید.

همچنین، می‌توانید درباره اهداف شخصی‌تان صحبت کنید. به طور کلی، در طی پاسخ به این سوال باید به شکل غیرمستقیم به مصاحبه‌کننده بگویید که چرا کارمند خوبی خواهید بود.

آینده خود را در سالهای آتی چگونه میبینید؟

متقاضیان معمولا به دو روش به این سوال پاسخ می دهند. دسته اول سعی می کنند با ارائه پاسخ هایی نظیر من این شغل را می خواهم، جاه طلبی خود را نشان دهند و دسته دوم نیز از خود فروتنی و کم توقعی بروز داده و می گویند: افراد با استعداد زیادی اینجا هستند. من تمام تلاش خود را انجام داده و در آینده مشخص می شود چقدر استعداد داشته ام.
این نوع جواب ها شما را بعنوان کارفرما به جایی نمی رساند، بنابرین بهتر است سوال خود را اینگونه مطرح کنید: دوست دارید چه کسب و کاری را شروع کنید؟
این سوال در تمام سازمان ها کارایی دارد چرا که کارکنان تمامی بخش ها باید از ذهنیت کارآفرینی برخودار باشند.
نوع کسب و کاری که یک نفرعلاقه به راه اندازی آن دارد اطلاعات بسیاری را درباره اهداف، آرزوها،علایق و مهارت های او افشا می کند؛ بنابرین پس از مطرح کردن این سوال به صندلی تکیه داده و به دقت گوش کنید.

از چه طریقی با ما آشنا شدید؟

اغلب افراد آگهی های استخدام را در روزنامه ها، سایت های خبری، کاریابی ها و غیره مشاهده می کنند بنابرین ذکر این نکته در مصاحبه خط قرمز محسوب نمی شود. اما کارجویی که آگهی ها را از چنین منابعی پیدا می کند، احتمالا شغل خاص یا کار در سازمان خاصی را دنبال نمی کند. در واقع او تنها دنبال یک کار است و چندان فرقی نمی کند که چه باشد.
بنابراین به جای ذکر دقیق منبع آگهی، طوری وانمود کنید که از طریق همکاران یا یکی از کارکنان فعلی شرکت از آگهی استخدام مطلع شده اید، بدین ترتیب کارفرما پی می برد که شما به کار در آنجا علاقه مند هستید.
کارفرماها به استخدام کسانی که نوع شغل یا نام شرکت برای آنها تفاوتی ندارد، تمایل چندانی ندارند، در عوض آنها کسانی را انتخاب می کنند که به کار در سازمان آنها علاقه دارند.

چرا به این پست علاقه دارید و می خواهید در آن مشغول به کار شوید؟

حالا زمان آن رسیده که تعمق بیشتری به خرج داده و علاوه بر دلایل اهمیت اشتغال در سازمان، درباره دلایل مطابقت این شغل با اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خودتان صحبت کنید.  باید فرد مصاحبه کننده را قانع کنید که این شغل برای شماست و شما بهترین فردی هستید که می توانید آن را انجام دهید.
اما اگر از دلایل تناسب شغل با ویژگی های خودتان آگاهی ندارید بهتر است جای دیگری دنبال کار باشید چرا که زندگی کوتاه تر از آن است که فکر می کنید.

بزرگترین موفقیت حرفه ای که به دست آورده اید چه بوده است؟

پاسخ این سوال باید کاملا متناسب با شغل مورد نظر باشد. برای مثال اگر پاسخ شما افزایش ۱۸ درصدی بازدهی طی شش ماه است اما شغل مورد نظر مدیریت منابع انسانی باشد، علی رغم عملکرد خوب شما در منصب قبلی، پاسختان با این شغل تناسبی نخواهد داشت.
در چنین شرایطی بهتر است درباره کمک به کارمندی که کارایی کمتر از حد انتظار داشته، چگونگی حل و فصل مناقشات بین دپارتمان مختلف یا رضایت رؤسا از گزارشات مستقیم صحبت کنید.
در مجموع باید به گونه ای به این سوال پاسخ دهید که مصاحبه کننده بتواند شما را در این شغل تصور کرده و از موفقیتتان اطمینان حاصل کند.

در هر حال شما باید فرد مصاحبه کننده را قانع کنید که شما فرد مناسب آن شغل هستید و این در صورتی ممکن است که شما واقعا فرد مناسب آن شغل باشید، در غیر این صورت اگر شما استخدام هم شوید پس از مدت کوتاهی به این موضوع پی می برید که برای آن پست مناسب نبوده اید و عجله کردید و در این صورت شما نمی توانید آن پست و فضا را تحمل کرده و مجبور به ترک کار می شوید که این موضوع برای شما و کارفرما اصلا مناسب نیست زیرا باعث ایجاد فشار روانی روی شما و بوجود آمدن بی اعتمادی در کارفرما می شود.

سوالات متداول در یک مصاحبه کاری سوالات متداول در یک مصاحبه کاری

برای دیدن آگهی های استخدام مناسب خود از سایت ما به آدرس www.mehrpol.com دیدن فرمایید.

1 دیدگاه

ارسال پاسخ