لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

تاسیساتتاسیسات آب و فاضلاب

سیستم فاضلاب و انواع آن

سیستم فاضلاب و انواع آن
27بازدید

سیستم فاضلاب و انواع آن

( سیستم فاضلاب و انواع آن ) آب مصرف شده ای که به مواد زائد آلوده گردیده و دیگر قابل استفاده نیست فاضلاب نام دارد، فاضلاب ها به سه دسته خانگی، صنعتی و سطحی تقسیم می شوند

مقدار تولید شده فاضلاب ساختمان بستگی به نوع کاربری مجتمع و تعداد نفرات ساکن دارد، که هرچه مصرف آب بیشتر باشد به همان میزان مقدار فاضلاب تولید شده بیشتر می شود و حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد آب مصرفی در منزل به فاضلاب تبدیل می شود.

لوله های فاضلاب به منظور تخلیه فاضلاب خروجی، در ساختمان تعبیه شده اند که وظیفه انتقال این آب های آلوده به سمت شبکه فاضلاب شهری را دارند.

سیستم فاضلاب  (sewage system) را معمولا به سه دسته تقسیم بندی می کنند.

  1. فاضلاب خانگی
  2. پساب شهری
  3. فاضلاب صنعتی

​انواع فاضلاب خانگی

فاضلاب سبک

فاضلابی که از آب خالص با محتویات سبک تشکیل شده باشد مانند فاضلاب کف‎شوی حمام و دستشویی . تخلیه چاه و تخلیه این نوع فاضلاب با پمپ‎های عادی نیز قابل انجام است. پمپ‎های سبک و ساده تخلیه چاه از تخلیه چاه‌های حاوی فاضلاب سبک برمی‎آیند و به راحتی آنها را تخلیه می‌کنند.

فاضلاب سنگین

فاضلابی که حاوی فضولات انسانی یا حیوانی و مواد سنگین باشد. لوله‎هایی که فاضلاب سنگین را عبور می‎دهند دارای قطر و شیب بیشتری نسبت به لوله‎های حامل فاضلاب سبک هستند. برای تخلیه چاه حاوی فاضلاب سنگین باید با استفاده از پمپ‎های مکنده تخلیه چاه و تانکر‎های حمل تخلیه چاه، فاضلاب سنگین درون چاه را تخلیه کرده و به تصفیه‎خانه‎های فاضلاب انتقال داد.

فاضلاب شهری

سیستم فاضلاب و انواع آن

فاضلاب شهری شامل فاضلاب‌های خانگی ( دستشویی ، توالت ، حمام ، ماشین لباس شویی و ظرف شویی ) , فاضلاب انواع مغازه‌ها , فروشگاها و رستورانها , مراکز درمانی و بیمارستانها , آب باران و آبهای سطحی است.
فاضلاب شهری غالبا شامل فاضلاب خاکستری است که به آسانی قابل بازیافت بوده و میتوان از آن در چرخه مصرف مجددا استفده کرد. به عنوان مثال تمامی فاضلابها به غیر از آب سرویس‌های بهداشتی و فاضلاب بیمارستانها را میتوان با روشی ساده تصفیه نمود.

فاضلاب صنعتی چیست و چطور طبقه بندی می شود؟

فاضلاب صنعتی یکی از خطرناک ترین انواع فاضلاب در دنیای امروز می باشد که وجود آلاینده های آلی و غیرآلی مضر در آن، تهدیدی جدی برای سلامت محیط زیست تبدیل به شمار می رود. به همین خاطر به تصفیه فاضلاب و حذف آلاینده های مضر آنها توجه ویژه ای شده و تجهیزات متعددی در این زمینه طراحی و تولید می گردد.

فاضلابهای صنعتی را به ۴ گروه زیر تقسیم بندی کرد:

  1. شامل آلاینده های معدنی ، مانند: فاضلاب صنایع پردازش مواد معدنی و یا صنایع آبکاری.
  2. فاضلاب های شامل آلاینده های آلی مانند: فاضلاب مواد غذائی یا تصفیه روغن؛
  3. با توجه به طبقه بندی شرکت های صنعتی و نوع تولید آنها ، از جمله: فاضلاب های متالورژی، فاضلاب کاغذ سازی، فاضلاب های تولید زغال سنگ، فاضلاب های تولید فلزات، فاضلاب های تولیدات مواد شیمیایی ، چاپ پارچه و رنگرزی، فاضلاب تولید آفت کش ها و …
  4. با توجه به اجزای اصلی آلاینده های موجود در فاضلاب، از جمله: فاضلاب اسیدی، فاضلاب قلیایی، فاضلاب حاوی سیانور، فاضلاب حاوی کروم، پسماندهای کادمیوم، فاضلاب حاوی جیوه، فاضلاب فنول، فاضلاب حاوی گوگرد، فسفر آلی فاضلاب و فاضلاب رادیواکتیوی.

 

راه های ارتباطی با مهرپل

Site: http://www.mehrpol.com

Telegram: https://t.me/Mehrpol_ads

instagram: http://instagram.com/mehrpol.co

instagram: http://instagram.com/mehrpol.ads

linkedin: https://lnkd.in/dPF733m

 

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486