لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

تاسیسات

تاسیسات و اهمیت آن در ساختمان

تاسیسات و اهمیت آن در ساختمان
26بازدید

نقش تاسیسات در ساختمان

( تاسیسات و اهمیت آن در ساختمان ) تأسیسات نقش تأثیرگذاری را در صنعت ساختمان سازی ایفا می کند، اما این در حالی است که این مهم، در حوزه ساخت وساز کشور سال هاست که مغفول مانده، ازاین رو شاهد اتلاف بیش ازاندازه انرژی در ساختمان ها هستیم. گفتنی است در حال حاضر تأسیسات نیازمند توجه و یا بازنگری ویژه ای در حوزه ساخت وساز هست ، چراکه متأسفانه در بیشتر موارد شاهد این مسئله هستیم که بیشتر به جنبه سازه ساختمان توجه می شود و در مقابل مسئله تأسیسات از کمترین میزان توجهی نیز برخوردار نیست، اما این عدم اهمیت در حالی رخ می دهد که کشور ازلحاظ منابع انرژی با محدودیت های بی شماری مواجه است، ازاین رو انتظار می رود کلیه متصدیان حوزه ساختمان ،در حفظ منافع ملی حساسیت بیشتری داشته باشند. آنچه مسلم است تأسیسات ساختمان یا مسکن که به تعریف ساده ایجاد شرایط مطلوب جهت سکنی هست،می تواند در حفظ منابع انرژی و همچنین محیط زیست موثرواقع شود. به عبارت ساده تر تأسیسات ساختمان شامل استفاده مطلوب از آب، برق، گاز، تهویه، علائم هشداردهنده، تخلیه فاضلاب، ایجاد سیستم گرمایشی و سرمایشی، ارتباط بین داخل و خارج ساختمان، تماس تلفنی، حمل ونقل بین طبقات موضوعات تأسیساتی می شود، که هرکدام از این موارد توسط مهندسان و متخصصان می تواند به مرحله اجرا درآید.

تأسیسات یک ساختمان، به مانند بسیاری از موارد، قابل دیدن نیست و بروز کوچک ترین مشکل در این بخش می تواند در داخل ساختمان حادثه جبران ناپذیری را ایجاد کند، چراکه عدم توجه به این مقوله باعث صرف هزینه های هنگفتی برای بهره برداران شود. باید توجه داشت که تأسیسات ساختمان سبب جلوگیری از تخریب و بازسازی زودهنگام و صرفه جویی در سرمایه ای خواهد شد که می تواند در بخش تولید به کار گرفته شود. ازاین رو بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند تا هنگامی که سازه براثر حوادث طبیعی همانند زلزله، سیل و عواملی ازاین دست خراب نشده باشد، ملاک قضاوت کیفیت یک ساختمان، تأسیسات آن است.

بیشتر بخوانید اهمیت به کارگیری تاسیسات در سازه

انواع تاسیسات ساختمان

تاسیسات ساختمان در واقع یکی از فناوری‌های مربوط به ساختمان بوده که بدون آن ساخت کل ساختمان کاملا امری بیهوده است. به جهت این که از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری شود و همچنین برای ایجاد ایمنی بیشتر در ساختمان باید تاسیسات ساختمان به نحو احسن در محل‌های مورد نظر در ساختمان جایگذاری شوند.

 معمولا این تاسیسات شامل تاسیسات مکانیکی ساختمان و تاسیسات الکتریکی است. با توجه به این نوع از تاسیسات امکان اسکان افراد در ساختمان به وجود می‌آید.

بیشتر بخوانید  ارتباط ساختمان با تاسیسات برقی

تاسیسات مکانیکی در ساختمان

همانطور که از اسم این تاسیسات مشخص است تاسیسات مکانیکی ساختمان به مجموعه‌ای از سازه‌ها و خدماتی گفته می‌شود که می‌تواند سطح ساخت و سازها را بهبود ببخشد و دارای ویژگی‌های مکانیکی و ساختاری در ساختمان است. نمونه‌ای از تاسیسات مکانیکی ساختمان به صورت زیر عنوان می‌شود:

 1. سیستم‌های گرمایشی
 2. سیستم‌های سرمایشی
 3. لوله کشی‌های داخلی ساختمان
 4. سیستم‌های آتش‌نشانی
 5. سیستم تهویه در ساختمان
 6. سیستم گاز رسانی
 7. نصب آسانسور
 8. تاسیسات نصب هوای فشرده
 9. خشکشویی و آشپزخانه
 10. تاسیسات بخار و آب گرم
 11. امکانات مربوط به استخر
 12. اتوماسیون مکانیکی
 13. بازرسی فنی

تاسیسات الکتریکی در ساختمان

این تاسیسات همانطور که از نام آن‌ها پیداست مربوط به تاسیسات ساختمان در زمینه ایجاد روشنایی هستند. در واقع وجود روشنایی در هر ساختمان، جز مواردی است که باید در طراحی ساختمان به آن توجه کرد. تاسیسات الکتریکی می‌تواند در داخل ساختمان این امر را برای ما امکان‌پذیر کند.

برای اینکه تاسیسات الکتریکی نیاز به دقت بالایی در نصب و اجرا دارد باید توسط مهندس تاسیسات برقی صورت گیرد. سیستم‌های برقی در داخل دیوارها و مکان‌هایی که نیاز به روشنایی در آنجا است تعبیه می‌شوند. این سیم‌ها از آن جایی که قابلیت گرم شدن را دارند نباید در هر مکانی از دیوارها قرار گیرند. زیرا ممکن است در اثر ایجاد گرما باعث بروز آتش‌سوزی در ساختمان شوند.

 تاسیسات الکتریکی دارای پلان‌های مخصوص به خود هستند که می‌تواند جای دقیق سیم‌های برق و همچنین محل نصب لامپ‌ها را در داخل ساختمان مشخص کند تا مهندسین اجرا بتوانند به راحتی و در جای مشخص این سیم‌های برق را در دیوارها جاسازی نمایند.

تاسیسات و اهمیت آن در ساختمان

با حضور در مهرپل می توانید کسب و کار خود را به زنجیره ای از شرکت ها معرفی کنید.

راه های ارتباطی با مهرپل

Site: http://www.mehrpol.com

Telegram: https://t.me/Mehrpol_ads

instagram: http://instagram.com/mehrpol.co

instagram: http://instagram.com/mehrpol.ads

linkedin: https://lnkd.in/dPF733m

 

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486