Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'saswp_exclude_wpsso_schema_graph' not found or invalid function name in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

استارت آپ هااستراتژی های مالیانواع سرمایه گذاریایجاد سود و ارزش افزودهتامین منابع مالی

تامین سرمایه برای استارتاپ ها

investment
23بازدید

تامین سرمایه برای استارتاپ ها

روش تامین مالی مبتنی بر بدهی

( تامین سرمایه برای استارتاپ ها ) از میان روش های تامین مالی، تامین مالی سنتی مبتنی بر بدهی و دریافت وام از نهادهای مالی، اولین چیزی است که به ذهن ما خطور می کند. در این حالت استارتاپ و کسب و کار نوپا به به عنوان مثال به یک بانک مراجعه نموده و با ارائه مستندات گردش مالی سالانه خود، پس از بررسی صورت‌های مالی، اعتبارسنجی و اینکه این کسب و کار چقدر توانایی بازپرداخت اقساط وامی که طلب نموده است را دارد، مبلغ وام را دریافت نموده و از یک زمانی معینی، ماه به ماه شروع به بازپرداخت اقساط می‌نماید. اگرچه مزیت این روش این است که استارتاپ سهام خود را واگذار ننموده و سرمایه‌گذاری جدید را به ترکیب سهامداری خود اضافه ننموده است؛ اما باید توجه داشت که این روش تامین مالی دو ایراد اساسی برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپای مبتنی بر نوآوری به همراه خواهد داشت.

وام بانکی

وام‌های بانکی معمولا به آن دسته از کسب و کارهایی تعلق می‌گیرد که سابقه فعالیت بالایی داشته و توان بازپرداخت اقساط را داشته باشند؛ در حالی که استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا اغلب دارایی‌هایی از نوع نامشهود داشته و عملا امکان ارائه وثیقه و تضامین مرسوم بانکی را نداشته و این مساله، دریافت تسهیلات بانکی را برای آن‌ها دشوار می‌سازد. نکته دیگر این است که استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا اغلب با عدم قطعیت‌های بالایی در طول عمر همراه بوده و عملا امکان تضمین بازپرداخت منظم اقساط بانکیتوسط تیم کارآفرین وجود نخواهد داشت. بنابراین زمانی که یک استارتاپ برای توسعه خود اقدام به تامین مالی از طریق وام می‌نماید، عملا کل ریسک‌های کسب و کار را قبول کرده و تامین‌کننده مالی (که در این حالت بانک است) هیچگونه ریسکی را نخواهد پذیرفت. همین مساله یا سبب خواهد شد که تیم کارآفرین از جاه‌طلبی خود کاسته و به جای متمرکز کردن کسب و کار روی متناسب‌سازی محصول با بازار روی درآمدزایی و سودآوری تمرکز نماید؛ یا در صورت شکست، علاوه بر سوخت اصل سرمایه‌ی صرف شده، کسب و کار را همچنان بدهکار به بانک نگه داشته و ضررهای بیشتری را به استارتاپ یا کسب و کار نوپا تحمیل خواهد نمود.

روش‌های تامین مالی مبتنی بر خویش‌راه‌اندازی یا بوت‌استرپ

در این روش همانگونه که از نامش مشخص است، تامین سرمایه از منبعی بیرون از استارتاپ یا کسب و کار نوپا صورت نپذیرفته و جریان نقدی مثبت کسب و کار است که هزینه‌های لازم برای توسعه محصول و بازار را فراهم می‌کند. بوت‌استرپ کردن اغب در مرحله‌های پس از دره مرگ است که امکان به کارگیری دارد چراکه پیش از آن، محصول به خوبی با بازار متناسب نشده و جریان نقدی کسب و کار کاملا منفی است. ویژگی مثبت تامین مالی به روش خویش‌‌راه‌اندازی یا بوت‌استرپ این است که همانند روش تامین مالی مبتنی بر بدهی، منبع تامین سرمایه داخلی بوده و سرمایه‌گذار جدیدی به ترکیب سهامداران شرکت اضافه نشده و اختیار کسب و کار به طور کامل در دست سهامداران فعلی بوده و تیم بنیان‌گذار کنترلی حداکثری روی کسب و کارشان خواهند داشت. هرچند، استفاده از این روش مستلزم این است که یا سرمایه ی اولیه‌ی کسب و کار قابل توجه بوده و متناسب‌سازی محصول با بازار به کمک آن سرمایه اولیه به طور کامل صورت پذیرد؛ یا اینکه محصول یا خدمت استارتاپ یا کسب و کار نوپا دارای حاشیه سود بالایی باشد که مثبت شدن جریان نقدی شرکت با سرعت بالایی محقق گردد. نکته منفی دیگرد در مورد این روش این است که در صورت انتخاب این روش تامین مالی توسط کارآفرینان، تمرکز کسب و کار به جای رشد و توسعه و افزایش سهم بازار، روی ایجاد درآمد به منظور تامین مالی کسب و کار خواهد رفت و این نکته سبب کاهش ریسک پذیری استارتاپ و کسب و کار نوپا خواهد شد.

روش‌های تامین مالی مبتنی بر سهام

برخلاف دو روشی که معرفی شد، در روش تامین مالی مبتنی بر سهام، منبع تامین سرمایه، خارج از کسب و کار بوده و از جنس افزایش سرمایه است. فرآیند چنین رویدادی در یک کسب و کار بدین صورت است که سرمایه‌گذار جدید در ازای میزان سرمایه‌ای که تزریق نموده است، بر اساس ارزش گذاری صورت گرفته روی استارتاپ یا کسب و کار نوپا، درصدی از سهام کسب و کار را از آن خود می نماید. طبیعتا در چنین صورتی، میزان کنترل سهامدارن اولیه کاهش یافته و به واسطه سهام ممتازی که احتمالا سرمایه‌گذاری جدید از آن خود خواهد کرد، اختیارات تیم بنیان‌گذار در اتخاذ تصمیمات کلیدی کاهش خواهد یافت. از طرفی دیگر، این روش تامین مالی این مزیت را به همراه خواهد داشت که سرمایه‌گذار در ریسک کسب و کار شریک شده و تمامی ریسک سوخت سرمایه‌ی تامین شده بر دوش تیم ینیان‌گذار نخواهد بود و همین نکته می‌توانند به حفظ روحیه جاه‌طلبی استارتاپ و کسب و کار نوپا کمک نماید.

راه های ارتباطی با مهرپل

Site: http://www.mehrpol.com

Telegram: https://t.me/Mehrpol_ads

instagram: http://instagram.com/mehrpol.co

instagram: http://instagram.com/mehrpol.ads

linkedin: https://lnkd.in/dPF733m

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486