لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

امروز : پنجشنبه 28 ژانویه 2021
کسب و کار

مزیت رقابتی چیست؟

مزیت رقابتی یعنی شرکت یا محصول شما مزایایی بیشتر از رقبا برای مشتری داشته باشد

مزیت رقابتی چیست؟

( مزیت رقابتی چیست؟ ) قبل از شروع مزیت رقابتی، اول لازم است با سه مفهوم آشنا شویم که در بحث رقابت کاربردی است و گاهی با هم اشتباه گرفته می‌شود.

 1. شباهت‌ها (Point of Parity): معنی واژه Parity یعنی برابری؛ Point of parity یا POP یعنی نقاط شباهت و در اینجا به این معنی است که چه شباهتی بین محصولات شما و رقبایتان وجود دارد.
 2. تفاوت‌ها (Point of Difference): طبیعتاً POD یا Point Of Difference هم به تفاوت‌هایی گفته می‌شود که بین شما و رقبایتان وجود دارد. ویژگی و مزایایی از محصولات و خدمات که شما را متفاوت می‌کند. POD همان مزیت رقابتی استکه قرار است در طول این مقاله راجع به آن حرف بزنیم. پس در ادامه اگر جایی کلمه POD را دیدید،بدانید منظور همان مزیت رقابتی است.
 3. نقطۀ منحصر به فرد فروش (Unique Selling Point): آن ویژگی از محصول که شما بیشترین تاکید را روی آن دارید و از نظرتان بزرگترین مزیت محصول شما نسبت به رقباست، اصطلاحاً USP نامیده می‌شود.

مزیت رقابتی (Competitive Advantage) چیست؟

مزیت رقابتی یعنی شرکت یا محصول شما مزایایی بیشتر از رقبا برای مشتری داشته باشد؛ این مزایا به این معنی هستند که شما کارهایی را بهتر از دیگران انجام می‌دهید که مشتری به خاطر آنها، به خرید از شرکت شما علاقه دارد. مزیت‌های رقابتی شما می‌تواند قیمت کمتر محصول باشد، ویژگی‌های جذاب محصول یا خدمت شما باشد، نحوه توزیع و ارسال بهتر باشد یا هر چیزی که این شانس را به شما می‌دهد که به مشتریان بگویید ما انتخاب بهتری هستیم.

مزیت رقابتی (Competitive advantage) ارزشی است که یک شرکت به مشتری‌های خود ارائه می‌دهد. ارزشی که شامل خدمات یا جذابیت‌هایی است که توسط رقبایتان ارائه نمی‌شود. مهم‌تر اینکه این ارزش‌ها باید از هزینه‌های مشتری بالاتر باشد. یعنی مشتری احساس کند بیش از هزینه‌ای که صرف کرده است، دریافت می‌کند. به همین خاطر مزیت رقابتی با ارزش‌های موردنظر مشتری ارتباط مستقیمی پیدا می‌کند. بنابراین هرچه ارزش‌های ارائه‌شده توسط شما، با نظر مشتری منطبق یا به آن نزدیک باشد، تجارت شما در یک یا چند معیار رقابتی برتری پیدا خواهد کرد.

مزیت رقابتی شامل موارد زیر است:

 1. دانش عملی؛
 2. برتری عملیاتی (عملیات‌های سریع‌تر، ارزان‌تر و باکیفیت‌تر)؛
 3. استعداد؛
 4. محصولات؛
 5. تجربه‌ی مشتری؛
 6. مالکیت معنوی؛
 7. موقعیت بازاریابی (marketing position)؛
 8. ارتباط با مشتری؛
 9. موقعیت؛
 10. سرمایه.

دلیل اهمیت مزیت رقابتی چیست

اگر ورزش‌کار تازه‌کاری در لیگی حرفه‌ای بازی کند، شانس موفقیت چندانی نخواهد داشت. همین مسئله درمورد شرکتی که فاقد مزیت رقابتی است و با بازاری رقابتی روبه‌رو شده است نیز صادق است.

معمولا در بازارها بهترین‌ها باقی می‌مانند. هر شرکت برای بقا باید دست‌کم یک بازار جاویژه داشته باشد، یعنی از قابلیتی برخوردار باشد که در آن از تمام رقبای خود قوی‌تر است.

با توجه به گسترش عرصه بازار و تولید، هر مشتری با انتخاب‌های فراوانی روبرو است. پس آنچه که می‌تواند شما را در این رقابت تنگاتنگ پیروز کند، یک نگاه استراتژیک و راهبردی به مفهوم مزیت رقابتی است. مزیت رقابتی می‌تواند بر اساس کسب‌وکار و یا به‌صورت جداگانه و مبتنی بر محصول یا خدماتتان باشد. شما باید بدانید که «چه مزیتی در محصول یا نوع کارتان باعث می‌شود مشتری شما را انتخاب کند؟».  حتی با داشتن یک بازاریابی قوی و تبلیغات پرهزینه، بدون یافتن پاسخی مناسب برای  این پرسش، شانس موفقیتتان بسیار پایین خواهد بود.
ازآنجاکه «قانون انتخاب طبیعی» در بازار هم حکم‌فرماست! همیشه این بهترین‌ها هستند که باقی می‌مانند. بنابراین هر کسب‌وکاری باید حداقل یک ویژگی منحصربه‌فرد داشته باشد. ویژگی‌ای که ضامن بقای آن در عرصه رقابت بازار خواهد بود و به کسب‌وکارها کمک می‌کند همیشه حرفی برای گفتن داشته باشند.

حالا یک مدیر می‌تواند از ۷ مسیر متفاوت عبور کند تا برای کسب و کار خود یک مزیت رقابتی خاص به وجود بیاورد:

استراتژی اطلاعات محور

این گزینه بیشتر شامل کسانی می‌شود که تمرکز بالایی بر روی بحث اطلاعات دارند. در حقیقت این مشاغل از لحاظ اطلاعات در سطح بسیار بالاتری نسبت به رقبای خود قرار دارند و می‌توانند خدمات مرتبط با آنها را ارائه دهند. به عنوان مثال، شرکت‌های دانش بنیان، در یک سطح تخصصی کار می‌کند که آشنایی آنها به یک حوزه خاص بسیار زیاد است. مثلاً یک شرکت می‌تواند شیشه شوی مبتنی بر مواد نانو تولید کند که رقبای دیگر توانایی چنین کاری را ندارند.

برای ایجاد مزیت رقابتی می‌توان روی بحث اطلاعات و افزایش آن نسبت به رقبا متمرکز شد و استراتژی مدیریتی کسب و کار را به این سمت هدایت کرد.

استراتژی رهبری هزینه

شرکت‌ها می‌توانند با ارائه قیممت‌های جذاب خود را در رآُس رقبایشان قرار دهند. وال مارت و آمازون دو شرکت هستند که با استفاده از این استراتژی از دیگران پیشی گرفتند. با اینکه این استراتژی برای شرکت‌ها تاثیر گذار است، قیمت پایین به ندرت روشی مطلوب برای همه افراد است.

استراتژی تنوع

بدون شک برندسازی یکی از وسیع‌ترین روش‌ها برای تشخیص یک شرکت از دیگری است. با استفاده از این متد یک برند مانندنایک یا رولکس به طور اتوماتیک وضعیتی متفاوت از سایر برندهای کفش و ساعت را می‌پذیرند. مدیرانی که می‌خواهند از این روش استفاده کنند باید تلاش کنند تا یک نیروی اصلی یا با استعداد پیدا کنند تا آن‌ها را از سایر برندها جدا کند. سپس ارزش این مهارت و توانایی منحصر به فرد را از طریق افزایش آگاهی  به شرکت منتقل کند.

استراتژی نوآوری محور

به سراغ یک شرکت پزشکی برویم. فرض بگیرید که شما به عنوان یک شرکت دانش بنیان به یک داروی خاص رسیده‌اید که می‌توانید سرطان را بدون درد و عوارض درمان کنید. این در حالی است که شرکت‌های دیگر از روشهای مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می‌کنند که عوارض زیادی برای بیمار دارد. وقتی که شما قصد متمایز کردن کسب و کار خود دارید، نوآوری و خلاقیت می‌تواند مهمترین ابزار شما باشد. همان طور که شرکت نوکیا با فراموش کردن استفاده از اندروید، به حاشیه بازار رانده شد و در چند سال اخیر مجبور به استفاده از همین سیستم عامل شده است.

نوآوری در استراتژی مدیریتی یعنی به کار بردن علم مدرن در تولید کالا و خدمات و ایجاد مزیت رقابتی برای پیشی گرفتن از رقبا در سطح بازار.

استراتژی عملکرد محور

استراتژی مدیریتی برخی از شرکت‌ها برای ایجاد مزیت رقابتی این است که آنچه را که انجام می‌دهند بهتر از هر کسی دیگری انجام می‌دهند. شاید ملموس‌ترین و در دسترس ترین گزینه از این لحاظ، فروشگاه رفاه باشد. فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه از قدیمی‌ترین فروشگاه‌های موجود در سطح کشور هستند که تا به حال فروشگاه‌های متعددی در کنار آن‌ها راه اندازی شدند. اما هنوز هم در سطح بازار می‌بینید که فروشگاه‌های رفاه مشتری بیشتری دارند و رونق کسب و کار آنها بسیار بیشتر است.

در واقع همه این فروشگاه‌ها در یک سطح فعالیت می‌کنند و تقریباً همه محصولات و آنها یکسان هستند. از لحاظ قیمت هم مقایسه آنها نشان می‌دهد که تفاوت محسوسی از لحاظ رقابت قیمتی وجود ندارد. اما به نظر شما عامل این برتری چیست؟ خدماتی که توسط این فروشگاه‌ها ارائه می‌شود در سطح بسیار خوبی هستند و اغلب می‌بینیم که در یک محل مناسب احداث شده‌اند که دسترسی برای مشتری بسیار ساده‌تر است. این می‌تواند یک مزیت رقابتی برجسته برای آنها محسوب شود.

استراتژی رقابتی مبتنی بر فناوری

از زمانیکه هنری فورد با خط مونتاژ انقلابی را در صنعت خودرو ایجاد کرد شرکت‌ها با استفاده از فناوری جدید یا تکنولوژی جدید به دنبال یک مزیت رقابتی بودند. کامپیوترها و برنامه‌های کاربردی می‌توانند به شرکت‌ها در ایجاد این مزیت رقابتی کمک کنند. کارکنان شرکت‌هایی که تکنولوژی‌های جدید استفاده می‌کنند آموزش می‌بینند تا به این تکنولوژی‌ها مسلط شوند.

 

راه های ارتباطی با مهرپل

Site: http://www.mehrpol.com

Telegram: https://t.me/Mehrpol_ads

instagram: http://instagram.com/mehrpol.co

instagram: http://instagram.com/mehrpol.ads

linkedin: https://lnkd.in/dPF733m

ارسال پاسخ