لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

امروز : پنجشنبه 28 ژانویه 2021
فناوری

سیستم حضور و غیاب

سیستم حضور و غیاب

سیستم حضور و غیاب

سیستم حضور و غیاب راهکاری است که برای ثبت و ضبط زمان تردد کارکنان یک موسسه استفاده می‌شود. در واقع این یک سیستم است که شما می‌توانید به کمک آن حضور و غیاب کارکنان خود را مستند کنید و به کمک آن به ارزشیابی نهایی عملکرد کارکنان کمک آن به ارزشیابی نهایی عملکرد کارکنان کمک آن به ارزشیابی نهایی عملکرد کارکنان خود بپردازید. مدیریت حضور و غیاب به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود و هر کدام از مزایا و معایب خاصی برخوردار است. به‌عنوان مثال، برخی از شیوه ثبت بر روی برگه حضور و غیاب، برخی از طریق ثبت در دفاتر مخصوص، برخی به کمک ثبت کارت شناسایی کارکنان و برخی نیز از نرم‌افزارهای آنلاین حضور و غیاب استفاده می‌کنند.

نرم افزار حضور و غیاب دقیقا چگونه کار می کند؟

نرم افزار حضور و غیاب سامانه ای است که با استفاده تکنولوژی های روز دنیا به مدیریت شرکت های مختلف این امکان را می دهد تا زمانبندی بهتری برای کارکنان خود تنظیم کنند و ضمن نظارت بهتر بر عملکرد آن ها راندمان کلی شرکت را افزایش دهند. به این ترتیب حقوق پرداختی کارکنان بیش از هر زمان دیگری عادلانه تعیین خواهد شدو رضایت کارکنان کوشا و تلاشگر تامین می شود، این کارکنان نسبت به سازمان نزدیکی بیشتری احساس خواهند کرد و شاخص های رضایت کارکنان به میزان قابل توجهی ارتقا می یابد.

سیستم‌های حضور و غیاب می‌توانند نقش مکملی و مهمی در مدیریت کارکنان داشته باشند و بسیاری از مدیران تمایل دارند که از نرم‌افزار حضور و غیاب به نحو احسنت بهره ببرند. کارکنان یک اداره یا سازمان در طی روزهای متوالی به سر کار خود می‌روند و پس از اتمام تایم کاری به منزل برمی‌گردند. اما گاهی اوقات مشکلاتی مانند بیماری، ترافیک یا مشکلات روزمره باعث می‌شود که آنها یا اصلاً به محل کار خود مراجعه نکنند و یا با تأخیر برسند. اگر هم در این مورد از آن‌ها سؤال شود، مواردی مختلفی را بهانه قرار داده و سعی می‌کنند این تأخیر یا غیبت به حساب آنها نوشته نشود. اما چه راهکاری برای مقابله با این معضل و مشکلات آنها وجود دارد.

مهم‌ترین راه‌حل ممکن که در حال حاضر نیز استفاده می‌شود، استفاده از سیستم حضور و غیاب است که تردد لحظه‌ای کارکنان را ثبت می‌کند و امکان اشتباه را کاهش می‌دهد. اگرچه فلسفه استفاده از سیستم حضور و غیاب در سازمان‌های مختلف یکسان است، اما آنچه که آنها را متمایز می‌کند، نحوه اجرای حضور و غیاب است که در ادامه به‌طور مفصل به آنها خواهیم پرداخت و مشخصات یک نرم‌افزار حضور و غیاب مناسب را ذکر خواهیم کرد.

مزایای سیستم و حضور و غیاب

حضور و غیاب کارکنان از گذشته یک عامل مهم افزایش راندمان کاری و بررسی عملکرد کارکنان بوده است. در آن زمان کسی نمی دانست نرم افزار حضور و غیاب چیست ؟ و شیوه های سنتی کارت حضور و غیاب مورد استفاده قرار می گرفت. خاطرم هست کارکنان برای یکدیگر مرام می گذاشتند و هر زمان کسی کاری داشت دوستش به جای او کارت می زد که تاخیر نخورد!! به این ترتیب عملا حضور و غیاب کارکنان صوری می شد و مدیریت منابع انسانی همیشه از این روال گلایه داشت. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از اثر انگشت و تکنولوژی تشخیص چهره برای کارکنان، کنترل تردد هم رنگ و بوی دیگری پیدا کرده و دستگاه حضور و غیاب به کمک مدیران سازمان ها آمده است.

نرم افزار حضور و غیاب چه چیزهایی را ثبت می کند؟

پیشتر کارکنان نسبت به دستگاه های حضور و غیاب دید مثبتی نداشتند و تصور می کردند نصب آن ها به معنی عدم اعتماد مدیران به کارکنان است اما این روزها کارکنان هم به مزایای آن برای خود پی برده اند و از استفاده آن در کنترل تردد، استقبال می کنند. برخی از پارامتر هایی که نرم افزار حضور و غیاب ثبت می کند عبارت اند از:

  • میزان مرخصی کارکنان
  • تعیین کارکرد دقیق
  • ماموریت و اضافه کاری
  • شیفت های کاری
  • تقویم کاری

 

 

برای مطالعه ادامه این مقاله با مجله مهرپل همراه باشید.

راه های ارتباطی با مهرپل

Site: Http://Www.Mehrpol.Com

Telegram: Https://T.Me/Mehrpol_ads

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Co

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Ads

linkedinHttps://Lnkd.In/DPF733m

ارسال پاسخ