لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

B2Bآب و فاضلابتاسیساتتبلیغاتتکنولوژیدیجیتال مارکتینگ

آب لوله کشی (قسمت دوم)

لوله کشی آب
56بازدید

آب لوله کشی

قسمت دوم:

آب لوله کشی : در سال۱۳۴۰ مطالعه و ساخت سد لتیان در ۳۲ کیلومتری شمال شرق تهران به منظور مهار آب رودخانه جاجرود آغاز شد. در طرح توجیهی ساخت این سد، تامین بخشی از آب تهران و آب کشاورزی دشت ورامین مورد توجه قرار داشت. سد لتیان در سال ۱۳۴۶ به بهره‌برداری رسید و استفاده از آب آن که به وسیله تونل تلو (به طول ۹ کیلومتر و به قطر ۷/۲ متر) به حومه شرقی تهران می‌رسد، آغاز شد. از همان زمان، ساخت سومین تصفیه‌خانه تهران در منطقه حکیمیه تهران‌پارس مطرح شد. این تصفیه‌خانه در سال ۱۳۴۷ در مدار بهره‌برداری قرار گرفت. عملیات توسعه تصفیه‌خانه سوم و احداث تصفیه‌خانه شماره ۴ در سال ۱۳۶۳ به اتمام رسید و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.
به دنبال افزایش نیازهای آبی تهران، مطالعات و ساخت یک سد خاکی روی رودخانه لار در شمال شرقی تهران در بلندی‌های کوه کلان در دامنه قله دماوند در ناحیه‌ای به نام پلور در کیلومتر ۶۵ جاده هراز (تهران- آمل) در سال ۱۳۵۳ آغاز شد. ساخت این سد در سال ۱۳۶۰ پایان یافت و بهره‌برداری از آن در سال ۱۳۶۳ آغاز شد.
یکی از اهداف ساخت سد لار تامین بخشی از آب آشامیدنی تهران بود، ولی به دلیل مشکل فرار آب، بهره‌برداری از این سد به میزان ظرفیت اسمی آن میسر نشد. آب ذخیره‌شده در مخزن این سد به وسیله تونل کلان (به طول ۲۰کیلومتر و قطر سه متر) تا سه کیلومتری دریاچه سد لتیان انتقال می‌یابد و پس از برق‌گیری در دو نیروگاه کلان و لوارک برای تغذیه سد لتیان از طریق رودخانه به این دریاچه می‌ریزد.

آب لوله‌کشی نخستین‌بار در کدام شهر ایران رواج یافت؟

محمدولی اسدی (مصباح‌السلطنه) مامور دولت در قهستان، ایده تامین آب آشامیدنی اهالی بیرجند از راه لوله‌کشی و استقرار شبکه آبرسانی را با شاه‌زاده معتضدی از رجال بیرجند که بعدها به وکالت مجلس شورای ملی رسید، مطرح کرد و به توصیه وی آن را به اطلاع امیر شوکت‌الملک رساند. معتضدی عقیده داشت اگر شوکت‌الملک ضرورت این امر را دریابد، طرح لوله‌کشی آب را عملی خواهد کرد. چنین هم شد و شوکت‌الملک طرح را پذیرفت.

بیرجند

شهر بیرجند در میان دره‌ای وسیع در جنوب خراسان بر فراز‌ونشیب دامنه‌های یک رشته تپه ماهور و پشته‌های خاکی به هم پیوسته قرار گرفته است. استقرار بیرجند در حاشیه کویر و محروم‌بودن این خطه از وزش بادهای مرطوب و گذر ابرهای باران‌زا و سرانجام کمبود ریزش‌های جوی، مشکلاتی فراوان در دستیابی آب برای مردم پدید آورده است.

یکی از راه‌های تأمین آب در بیرجند، ایجاد قنات بوده که براساس عرف آن روزگار در شهرها به شعاع ٥/٢ متر و در روستاها تا ٤متر از دهانه چاه به ملکیت صاحب قنات درمی‌آمد. دیگر منابع ذخیره‌سازی آب در بیرجند عبارت بودند از ایجاد بندها، آب‌انبارها (حوض انبار) و یخچال‌ها که اهمیتی ویژه داشتند. آب مصرفی مردم بیرجند در آن روزگار به وسیله صنف سقا (آب‌کش) در اختیار مصرف‌کننده قرارمی‌گرفت.

اینها پس از برزگرهای بیرجند، مهم‌ترین صنفی بودند که اعضا، بدون آیین‌نامه و عضویتی مدون، خود را به رعایت اصولی ویژه ملزم می‌کردند. وضع آب آشامیدنی بیرجند و شیوه تامین آن تا‌ سال ١٣٠٢ خورشیدی با دشواری‌های فراوان همراه بود. در این‌سال به ابتکار و همفکری شوکت‌الملک و بزرگانی چون میرزا محمدولی‌خان اسدی و همراهی صاحب همتانی دیگر، شهر بیرجند لوله‌کشی شد.

برای خواندن قسمت اول این مقاله به لینک زیر مراجعه کنید.

https://b2n.ir/آب-لوله-کشی-قسمت-اول

برای مطالعه ادامه این مقاله با مجله مهرپل همراه باشید.

راه های ارتباطی با مهرپل

Site: Http://Www.Mehrpol.Com

Telegram: Https://T.Me/Mehrpol_ads

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Co

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Ads

linkedin: Https://Lnkd.In/DPF733m

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486