لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

بازاریابیبیمه و انوع آنتبلیغاتتکنولوژیدیجیتال مارکتینگکسب و کار

بهداشت و درمان از آغاز پیدایش

بهداشت و درمان
70بازدید

بهداشت و درمان از آغاز پیدایش

قسمت دوم

کلیات :

بهداشت و درمان از آغاز پیدایش: در حقیقت تاریخچه بهداشت عمومی نوین در ایران را باید با افتتاح دارالفنون در دوره قاجاریه توسط میرزاتقی خان امیرکبیر آغاز کرد.دکتر تولوزان فرانسوی در سال ۱۲۴۳ شمسی به تهران آمد، او هم طبیب ناصرالدین شاه و هم استاد دارالفنون بود. پس از چندی به دنبال قحطی های مکرر و اپیدمی های وبا به پیشنهاد دکتر تولوزان سازمانی به نام مجلس حفظ الصحه شروع به کارکرد که در حقیقت اوّلین سازمان کشوری در زمینه بهداشت عمومی بود. ریاست عالیه این سازمان با وزیر فوائد عامه و ریاست اجرائی آن با دکتر تولوزان بود. او نه تنها مجلس حفظ الصحه را بنیان گذاشت بلکه سازمان قرنطینه را تاسیس کرد در سال ۱۳۰۰ نام مجلس حفظ الصحه به شورای عالی صحیه تبدیل شد و بعدا اداره صحیه عمومی در وزارت فوائد عامه تاسیس شد و شورای عالی صحیه عملا تعطیل گردیدو بالاخره در سال ۱۳۲۰ وزارت بهداری تاسیس گردیدسازمان های اداری بهداشت عمومی وزارت بهداری در ایران به عنوان یک وزارت مستقل از سال ۱۳۲۱ شروع به کار کرد .بذر بهداشت که ۳۹۰۰ سال قبل از میلاد توسط اسقلبیوس و به پیشنهاد دخترش هیژی کاشته شده بود در سال ۱۹۴۶ میلادی عالیترین ثمرات خود را به بار آورد . در این سال اساسنامه سازمان جهانی بهداشت به تصویب رسید ، ولی این اساسنامه در سال ۱۹۴۸ میلادی به مرحله اجرا گذارده شد . کشور ایران یکی از اعضای این سازمان است.

برخورداری از خدمات بهداشتی درمانی با هدف ارتقاء، حفظ و تامین سلامت افراد یکی از ارکان مهم پیشرفت هر جامعه ای را تشکیل میدهد در اصول سوم، بیست ونهم و چهل و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ضرورت تامین بهداشت و درمان به عنوان نیازهای اساسی مردم تاکید شده است زیرا سلامت افراد جامعه وسیله ای برای تکامل انسان است.

تاثیر بهداشت در سلامت روانی جامعه

با توجه به تعریف سلامتی( تعریف WHO) متوجه می شویم که سلامتی یک مسئله چند بعدی است حتی امروزه علاوه بر بعد جسمی، روانی و اجتماعی جنبه معنوی را هم در نظر می گیرند. و باید توجه داشت که ابعاد مختلف سلامتی و یا بیماری بر یکدیگر اثر کرده و تحت تاثیر یکدیگر قرار دارند. چنانچه مشکلات جسمی بر روان فرد مشکلات روانی بر جسم او و نیز هر دوی آنها بر جامعه و اختلالات موجود در جامعه بر هر دو بعد دیگر سلامتی اثر می گذارند لذا اقدامات انجام شده برای ارتقای سلامتی باید به تمام جوانب سلامتی فردی (جسمی و روانی و معنوی) و سلامت کلی جامعه توجه داشته باشد.در اینجا برای ساده کردن مطلب ابعاد مختلف سلامتی را جداگانه شرح می دهیم گرچه عملا قابل تفکیک از یکدیگر نیستند.

واكسيناسيون

همانطور كه قبلا ذكر شد، مايه كوبي (واكسيناسيون) آبله را دكتر كلوكه فرانسوي پيشنهاد كرد. ابتدا واكسن براي مايه كوبي از تاول‌هاي آبله كودكان مبتلا گرفته مي‌شد و در كتاب دكتر پولاك شرح نسبتا كاملي در زمينه توصيه هاي لازم براي انتخابِ دهندة مايه (واكسن)، داده شده است بعدا مايه آبله به نوع آبله گاوي كه در تمام دنيا رايج بود تبديل شد. پس از اينكه نليگان در ۱۲۸۵ كفيل رياست مجلس حفظ‌الصحه شد فعاليت‌هاي واكسيناسيون عمومي آبله را توسعه داد و حتي سعي شد كه مايه آبله در خود ايران تهيه شود ولي در آن زمان موفقيتي در اين زمينه حاصل نشد و قرار شد مايه آبله از اروپا فراهم شود.

تاریخچه واکسیناسیون

تاريخچه برنامه هاي واكسيناسيون به عنوان برنامه هاي بهداشت عمومي در حقيقت با شروع به كار انستيتو پاستور ايران شروع مي‌شود. در سال ۱۲۹۹، قبل از كودتاي سوّم اسفند، كنفرانس صلح تشكيل شد و نمايندگان ايران در اين كنفرانس عبارت بودند از فروغي، لقمان ادهم و شاهزاده نصرت الدوله فيروز. هيئت نمايندگي ايران در اين سفر به ملاقات دكتر رو (Raux) رئيس انستيتو پاستور رفتند و از او درخواست كردندكه شعبه اي در ايران افتتاح كند. اين تقاضا مورد قبول واقع شد و دكتر مسنارد (Mesnard) به ايران آمد. لازم به ذكر است كه جانشين او دكتر گراندل بود بعدا دكتر ابوالقاسم بهرامي كه مترجم گراندل بود به رياست انستيتو پاستور، منصوب شد و كار اصلي انستيتو پاستور در اين زمان ساخت واكسن هاري با نخاع آلوده خرگوش بود كه بزودي به واكسن فرموله ـ فنوله مغز برّه كه هنوز هم در بعضي نقاط دنيا استفاده مي‌شود تبديل شد. در سال ۱۳۱۴ شمسي توليد واكسن آبله نيز در انستيتو پاستور شروع شد.

بهداشت و درمان از آغاز پیدایش

راه های ارتباطی با مهرپل

Site: Http://Www.Mehrpol.Com

Telegram: Https://T.Me/Mehrpol_ads

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Co

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Ads

linkedin: Https://Lnkd.In/DPF733m

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486