لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

دسته‌بندی نشده

گاز طبیعی

گاز طبیعی
39بازدید

دیدکلی

گازهای طبیعی از مخلوط شدن گازهای گوناگون مانند CO2 ، He ، H2S ، N2 با هیدروکربنها تشکیل می‌شوند. هیدروکربنها معمولا ازنوع متان و دیگر پارافین‌های ردیف پایین هستند. فشار و دما ، ترکیبات گاز در فازهای مختلف را معین می‌سازد. درنتیجه کاهش فشار ، اکثر هیدروکربنهای ردیف بالا تغییرحالت می‌دهند، یعنی گازهای مرطوب درست می‌شوند. درصورتی که تمام گازهای خشک تقریبا از متان درست می‌شوند.

گازهای مرطوب شامل متان و مقدار قابل توجهی از آلکان‌ها با تعداد کربن بالا هستند.

هیدروکربنهای گازی متعلق به سری نفتهای پارافینی

گازهای خشک (Dry Gases)

این گازها حاوی مقدارزیادی متان می‌باشند (۶۴ الی ۹۶ درصد) و این گازها به سختی تبدیل به مایع می‌شوند. در کان‌سارهای زغال سنگ و مناطق مردابی نیز گازهای خشک بوفور یافت می‌شوند که قسمت عمده آنها از متان بوجود آمده است. گاز متان در حرارت و فشار موجود در منابع زیرزمینی قابل تراکم نیست. بنابراین همیشه بصورت گاز در کان‌سارها وجود دارد و فقط در نتیجه فشارهای زیاد می‌تواند در نفت حل شود.

گازهای مرطوب (Wet Gases)

این گازها تقریبا به سهولت می‌توانند به مایع تبدیل شوند و دارای مقدار زیادی از پارافین‌های ردیف بالا مانند اتان ، پروپان ، هگزان و هپتان می‌باشند. این گازها را می‌توان تحت فشار و حرارت زیاد به مایع تبدیل کرد. لذا نسبت به شرایطی که در کانسار حاکم است، این گازها به شکل فاز مایع یا فاز بخار در آنجا وجود دارند.

گازهای طبیعی در کانسارهای نفت

بنابر آنچه گذشت، گازهای طبیعی ممکن است همراه با نفت و یا به صورت مجزا تشکیل کانسار دهند که هر دو نوع آن ، از نظر اقتصادی خیلی با ارزش می‌باشد. در کانسارهای نفت ، امکان دارد که گازهای طبیعی به حالتهای مختلف دیده شوند. غالبا این گازها قسمت فوقانی منابع را اشغال کرده ، چون وزن مخصوص کمتری دارند، در نتیجه یا بر روی نفت و یا بر روی آب قرار دارند. ولی بعضی اوقات در کانسارهای نفت حاوی گاز ، درصد قابل ملاحظه‌ای از گازها به صورت محلول قرار می‌گیرد که نسبت آن وابسته به اختصاصات فیزیکی نفت و گاز و همچنین حرارت و فشار منبع یا مخزن است.

گاهی ممکن است دریک مخزن ، درصد قابل ملاحظه‌ای از گازهای طبیعی محلول در آب باشند. در اعماق بیش از دو هزار متری نیز ، تحت شرایط فشار و حرارت زیاد ، گازهای مخلوط در نفت از نظر فیزیکی غیر قابل تشخیص می‌باشند.

گاز طبیعی چگونه کشف می شود

قبل از آنکه مخزن گاز طبیعی  برای تولید حفاری شود زمین شناسان و متخصصین ژئوفیزیک مناطقی را که گاز طبیعی ممکن است در آن یافت شوند مشخص می کنند .  زمین شناسان ابتدا با استفاده از نقشه های برون سطحی و نحوه ادامه و شکل گیری لایه ها در زیر زمین ، و با استفاده از نقشه های بدست آمده از اعماق زمین در فاصله بین چاه هائی که قبلا” حفر شده اند ، نقشه لایه های زیرزمینی را ترسیم می کنند . بررسی های لرزه نگاری نیز برای ترسیم نقشه های درون سطحی و تعیین مکان هائی که باید حفــــــــاری شوند ، بکار می روند .

پس از آن که نقطه حفاری مشخص شد ، یک چاه با استفاده از دکل حفاری در محلی که انتظار می رود دارای گاز طبیعی است حفر می شود . حفاری عمودی ( یا خط مستقیم ) به چاهی گفته می شود که مستقیما” تا زیر نقطه شروع ، حفر می شود . حفاری جهت دار ( یا مورب ) به حفر چاهی گفته می شود که انتهای آن در زیر نقطه شروع قرار ندارد . حفاری افقی به چاهی گفته می شود که ابتدا بصورت عمودی شروع می شود و سپس در عمق معینی انحناء یافته و بصورت افقی تا نفطه مشخصی ادامه می یابد .

گاز شهري (TOWN GAS)
اصطلاحا به گازي گفته مي شود كه از طريق خط لوله از يك مجتمع توليد گاز به مصرف كنندگان تحويل مي شود . گاز شهري يا از زغال سنگ و يا از نفتا توليد و در مناطقي مصرف مي شود كه يا گاز طبيعي در دسترس نباشد و يا زغال سنگ ارزان به وفور يافت شود تركيب گاز شهري هيدروژن %۵۰، متان%۲۰ تا %۳۰، كربن منواكسيد %۷ تا %۱۷، كربن دي اكسيد%۳، نيتروژن %۸، هيدروكربورها %۸
علاوه بر اين ناخالصي هاي ديگري مانند بخار آب ، امونيال ، گوگرد، اسيد سيانيدريك نيز در گاز شهري وجود دارد. به گاز شهري گاز زغال سنگ و يا گاز سنتز نيز مي گويند. در ايران گازي كه از طريق خط لوله به مشتركين در شهرها عرضه مي گردد گاز طبيعي است و تركيب آن مشابه گاز شهري نيست.

 

راه های ارتباطی با مهرپل:

Site: Http://Www.Mehrpol.Com

Telegram: Https://T.Me/Mehrpol_ads

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Co

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol_ads

linkedin: Https://Lnkd.In/DPF733m

 

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486