لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

B2Bآب و فاضلاباستانداردهااستراتژی تولیداستراتژی منابع انسانیانواع فروشبازار کالابرنامه تولیدتاسیساتتاسیسات آب و فاضلابتامین منابع مالیتامین مواد اولیه تولیدتبلیغاتتکنولوژیتولید نابحمل و نقلدیجیتال مارکتینگکسب و کارگردشگریمشاور تولیدمشکلات تولید در ایرانمهرپل

کشاورزی در گذر زمان

کشاورزی در گذر زمان
108بازدید

کشاورزی در گذر زمان

نخستین کشاورزان

تحقیقات نشان می‌دهد کشاورزان اولیه دنیا به طور شگفت‌انگیزی متفاوت از کشاورزان امروزی بوده‌اند. دانشمندان این تحقیقات را با مطالعه روی رشته‌های دی‌اِن‌اِی (DNA) به جا مانده از گذشته‌های دور انجام داده‌اند. دی‌اِن‌اِی، مجموعه رشته‌های پروتئینی در هسته سلول‌‌های یک موجود زنده است که تقریبا همه اطلاعات وراثتی آن موجود زنده را به صورت کدهای ژنتیک در خود نگه داشته است.

این رشته‌ها اساس حیات را تشکیل می‌دهد و از میکروب‌ها گرفته تا درختان و انسان‌ها، رشته‌های دی‌اِن‌اِی را در سلول‌های خود جای داده‌اند. دی‌اِن‌اِی‌های به دست آمده از عصر باستان، راهی برای پرده برداشتن از داستان‌های بظاهر ساده، اما پیچیده گذشتگان ماست. مشهورترین نمونه آن به چگونگی پراکنش انسان‌ها روی این کره خاکی برمی‌گردد. در حقیقت این ساختار دی‌اِن‌اِی بود که توانست نحوه پراکنش انسان‌ها و چگونگی ارتباطی را که با یکدیگر برقرار کرده بودند، نشان دهد، اما اکنون نوبت به داستان کشاورزی رسیده و استفاده از همین روش با اندکی تفاوت توانسته روایت کشاورزی را روی کره زمین تشریح کند. داستانی که پیشینه تاریخی آن را باید در خاورمیانه جست‌وجو کرد.

هلال حاصلخیز، خاستگاه کشاورزی بوده است

شواهد اولیه باستان‌شناسی حاکی از آن است که پیشینه کشت و زرع و دامپروری در منطقه هلال حاصلخیز به تقریبا ده تا ۱۲ هزار سال قبل برمی‌گردد. هلال حاصلخیز (Fertile Crescent) نام بخش تاریخی از خاورمیانه است که در اصل بخش‌های شرقی مدیترانه، منطقه بین دجله، فرات و مصر باستان را شامل می‌شود و از غرب به مدیترانه، از شمال به بیابان‌های سوریه، از شرق و جنوب به عربستان و خلیج‌فارس منتهی می‌شود. از آنجا که نخستین شواهد تمدن اولیه در این منطقه کشف شده لذا از آن گاهی با عنوان گهواره تمدن نیز یاد می‌کنند. این نام را نخستین بار جیمز هنری بریستد، باستان‌شناسی از دانشگاه شیکاگو به کار برد. حفاری‌های باستان‌شناسی در اریحا (واقع در کرانه باختری رود اردن)، جارمو (منطقه‌ای باستانی در شرق شهر کرکوک عراق واقع در کوهپایه‌های زاگرس که تاریخچه سکونت انسان در آن به ۹ هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد) و منطقه چاتال‌هویوک ترکیه (از آثار مهم دوران نوسنگی واقع در آناتولی ترکیه که تاریخ تمدن آن به بیش از ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد) نشانه‌ها و شواهد بسیار جالبی از کاشت نخستین دانه‌های بذر کشاورزی و پوست حیوانات اهلی را در مناطق مختلف، اما در برهه‌های زمانی مشابه در خود دارد که همگی در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته و از آنها به عنوان سند غیرقابل انکار تاریخی استفاده شده است.

ایران از نخستین کشورهای جهان است که در آن کشاورزی و زراعت آغاز گردیده‌ است و انسان اولیه برای اولین بار در فلات ایران به کشت و آبیاری و پرورش دام مشغول شده‌است. مهاجرت آریایی‌ها بیشتر در جستجوی چراگاه‌های جدید نبوده بلکه مهاجرتی دهقانی و در جستجوی زمین بهتر برای کشاورزی بوده‌است.

 انسان نخستین بار حدود ۱۰ هزارسال قبل کشاورزی را در منطقه‌ای موسوم به هلال حاصل‌خیز یاد گرفت. هلال حاصل‌خیز شامل بخش‌هایی از خاورمیانه و مدیترانه با شرایط مناسب کشاورزی است. در این زمان،‌ انسان‌ها شروع به نگهداری حیوانات و زمین‌ها کردند. یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که نخستین کشاورزان، در حقیقت دو گروه بوده‌اند که پهلو به پهلوی هم زندگی می‌کردند!

حفاری‌هایی که در حوالی کاشان انجام شده، نشان می‌دهد که در شش هزار سال گذشته ایرانی‌ها سامانه کشاورزی پیشرفته‌ای داشته‌اند. در حفاری‌های نقاط گوناگون ایران مشخص گردیده که در حدود ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد درخت را در ری، کاشان و دامغان به طرز مشابهی نقاشی می‌کرده‌اند و بنابراین در آن زمان از لحاظ باغبانی میان نقاط مختلف ایران رابطه برقرار بوده‌است. آیین زرتشت به کشاورزی اهمیت فراوان داده و در اوستا آمده‌است که سومین جایی که زمین شادمانترین است آنجاست که کسانی از خداپرستان بیشترین غله را کشت کنند و بیشترین گیاه و میوه را بکارند.

کشاورزی در گذر زمان

 

راه های ارتباطی با مهرپل:

Site: Http://Www.Mehrpol.Com

Telegram: Https://T.Me/Mehrpol_ads

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol.Co

instagram: Http://Instagram.Com/Mehrpol_ads

linkedin: Https://Lnkd.In/DPF733m

 

 

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486