لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

بازاریابی

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی چیست؟

بازاریابی چریکی
193بازدید

بازاریابی چریکی به زبان ساده نوعی بازاریابی نامتعارف و خلاقانه است که شرکت‌هایی که بودجه‌ی کمی برای تبلیغات دارند برای مطرح شدن و حمله به رقبا از آن استفاده می‌کنند. موفقیت بازاریابی پارتیزانی به خلاقیت و قانون‌شکنی‌های آن بستگی دارد. طراحی این برنامه‌ی بازاریابی به‌گونه‌ای است که گاه به‌صورت پنهانی روی مخاطبان اثر می‌گذارد. اگر کسب‌و‌کار کوچکی دارید یا نمی‌توانید هزینه‌ی زیادی بابت تبلیغات و بازاریابی صرف کنید، این مقاله را بخوانید تا ایده‌هایی ناب از بازاریابی پارتیزانی را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

بازاریابی چریکی

بازاریابی پارتیزانی چگونه خلق شد؟

پدر علم بازاریابی پارتیزانی، «جی کنراد لوینسون» است که در سال ۱۹۸۴ کتابی با نام «بازاریابی پارتیزانی» را چاپ کرد که در آن ضمن معرفی این روش، تمرکزش را بر این موضوع گذاشت که چطور یک شرکت کوچکمی‌تواند با بودجه کم، با شرکت‌های بزرگ‌تر رقابت کند.

تفاوت بازاریابی سنتی و چریکی

اصلی‌ترین تفاوت این دو در تاکتیک‌های آن‌هاست که در مورد بازاریابی چریکی بر این موارد تاکید زیادی دارد:

خلاقیت

روابط خوب

رضایت

ترفندهای بازاریابی پارتیزانی

۱٫ پول‌تان را ابزار تبلیغات‌تان کنید

اگر سایت کسب درآمد آنلاین دارید، به‌جای اینکه پول‌تان را صرف تبلیغات کنید،

آن را به‌عنوان تبلیغ به مخاطب‌تان بدهید! تنها کاری که باید بکنید این است که یک مهر سفارش بدهید و روی آن بنویسید: «این یکی مال تو، اما اگه می‌خوای صدتا دیگه از این اسکناس درآمد داشته باشی،

به سایت ما بیا!» بعد مهرتان را روی اسکناس‌ها بزنید و به بازار هدف‌تان تقدیم کنید.

۲. برگه‌های چسب‌دار

این برگه‌ها همه‌جا قابل مشاهده هستند. البته در ایران استفاده از این نوع بازاریابی پارتیزانی تا حدی آزاردهنده شده است، اما اگر از طراحی خلاقانه‌ای استفاده کنید می‌تواند توجه را جلب کند.

۳. نامه بفرستید

یک پاکت نامه‌ی عجیب‌وغریب انتخاب کنید و گیفت یا توضیحات تبلیغاتی خود را به هزاران مخاطب بالقوه ارسال کنید. با توجه به اینکه این روزها مردم نامه‌های کمتری دریافت می‌کنند،

اگر خلاقیت شما زیاد باشد احتمال جلب توجه را بالا می‌برد. حتما داخل نامه هدیه‌ای قرار بدهید تا ارزشمند شود.

۴. در نمایشگاه‌ها خدمات‌رسانی کنید

در آینده‌ی نزدیک نمایشگاهی مرتبط با کسب‌و‌کار شما در راه است؟

اگر می‌خواهید بازاریابی پارتیزانی موفقی داشته باشید، به ایده‌ای فکر کنید که کار بازدیدکنندگان را راحت کند.

برای مثال یک پاکت رایگان به آنها بدهید تا بتوانند تمام هدایا و تبلیغاتی را که دریافت می‌کنند در آن بگذارند. روی پاکت اطلاعات شرکت خود را بنویسید و ترجیحا وعده‌ی یک چیز رایگان بدهید. هر بازدیدکننده به تبلیغ سیاری برای شما تبدیل خواهد شد.

۵. پول دیگران را حساب کنید

زمانی که در صف بلیت سینما هستید، پول نفرات بعدی را حساب کنید و به صندوقدار بگویید به‌جای گرفتن هزینه، کارت ویزیت شما را به آنها بدهد.

این روش نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی بسیار ارزان‌قیمت است و حتی اگر نفرات بعدی‌تان به مشتری شما تبدیل نشوند،

لااقل می‌تواند تبلیغات دهان‌به‌دهان زیادی برای‌تان به ارمغان بیاورد.

۶خودشیفتگی  در تبلیغات پارتیزانی ایرادی ندارد

میتوانید جلوی مغازهتان از خودتان تعریف کنید. مثلا روی دیوار بنویسید: «غذای اینجا عالیه» یا «کار این مغازه خیلی درسته». خجالت نکشید! مطمئن باشید خیلیها متوجه نمیشوند که این نوشتهها کار خودتان است! این روش در دنیای مجازی خیلی باب است.

کامنتها نقش دیوار مجازی را بازی میکنند که میتوانید در آنها خودتان را با نامهای ناشناس تحویل بگیرید.

۷. مهمان سایر وبلاگنویسان شوید

اگر نویسنده یا وبلاگنویس هستید، مهمان وبلاگهای معروف شوید و یکی از نوشتههای نابتان را در دید عموم بگذارید. بهطور مستقیم با آنها ارتباط برقرار کنید. خیلی از افراد نیمهمعروف در دنیای مجازی از طریق نوشتههای سایر نویسندگان معروف شدهاند و از پیگری شما استقبال خواهند کرد.

حتی میتوانید در بخش کامنتها عرضاندام کنید و برای خودتان مخاطب جذب کنید.

۸. کارت ویزیت و ایدهی کتابخانهای

این روش بازاریابی پارتیزانی بسیار خلاقانه و جذاب است. منظور ما از کارت ویزیت ایدهی تکراری پخش آن بین مردم نیست. به کتابفروشیها و کتابخانهها بروید و بخشی را که مرتبط با کسبوکارتان است، پیدا کنید. تمام کتابها را باز کنید و یک کارت ویزیت داخل آنها بگذارید. این کار شما را دقیقا به بازار هدفتان میرساند و هزینهاش هم فقط چاپ کارت ویزیت است.

 .۹از کسبوکارهای خانگی حمایت کنید

کسبکارهای خانگی سعی میکنند خود را از مقامات پنهان کنند. به اتاق بازرگانی شهر خود بروید و پیشنهاد تشکیل کمیتهی کسبوکارهای خانگی بدهید. در این شرایط به مجموعهی افراد فعال در خانه دسترسی پیدا خواهید کرد که میتوانید میان آنها به تبلیغات بپردازید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از خدمات آنلاین مهرپل به سایت شرکت مهرپل مراجعه فرمائید .

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486