لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

آزمون های استخدامیمصاحبه شغل

سخت ترین سوال مصاحبه استخدام چیست؟

مصاحبه استخدام
482بازدید

سخت ترین سوال شغلی که در جلسه مصاحبه از ما میشه اینه که

چرا شغل قبل رو ول کردی ؟

یک سری جواب های خطرناک وجود دارند که خیلی وقت ها ما اونها رو می گوئیم . یکیش اینه که ما  مصاحبه استخدام بگوییم همکاران خوبی نداشتم مطمئن باشید که طرف مقابل فرض نمی کنه که شما آدم خوبی هستید و همکاراتون خوب نبودند .

مطمئن باشید او فرض خواهد کرد طرف مقابلش با همه آدم ها نمی تونه سازگاری داشته باشه و نتونسته باهاشون بسازه پس به این نکته توجه داشته باشیم . یکی از جملات دیگه ای که میگیم اینه که کمبود حقوق و بیمه نداشتیم و… اینها خیلی کمک نمی کنه ، البته اگه می دونید که اینجا بیمه دارند و شرایط خوبی هستش ممکنه حس بد نده ولی به هرحال دلیل نمیشه که علت ترک اون شغل صرفاً این باشه .

جمله ی دیگه اینه که بگیم فرصت پیشرفت نبود من اونقدر که باید پیشرفت نکردم .

این جمله مثل چاقوی دولبه است . از یک طرف این حس رو به طرف مقابل میده که من آدمی هستم که دنبال پیشرفت و رشد و این خیلی خوبه .

از یه طرف بسیاری از مدیران این نگرانی رو پیدا می کنند که خوب این اگر اومد در سازمان من یکی دو پله هم رشد کرد و من خواستم این رو نگهش دارم پس احتمالاً می خواد جا بجا بشه .

نداشتن فرصت پیشرفت بهانه خوبی برای تغییر شغل نیست .

توصیه ای که معمولاً میکنند و مطالعاتی که در این زمینه شده خیلی جالبه . یک سری جواب هاست که کارفرماها دوست دارند بشنوند یکی اینکه وقتی از علت ترک شغل قبلی از ما پرسیده شد ما از علاقمون به شغل جدید براشون صحبت کنیم .

من در یک شرکتی کار می کردم مثلاً کارم این بوده که امور اداری رو انجام بدم الان اومدم دارم اَپلای می کنم در مورد شغلی که در حوزه فروشه وقتی از من بپرسند شغل قبلی رو چرا ترک کردی من می تونم بگم که من فروش رو  دوست دارم ، فروش این قابلیت ها و ویژگی ها رو داره ، فروش این لذت ها رو بهم میده .

بیشتر از مزایای شغل جدید صحبت کنم تا معایب شغل قبلی .یک سری پاسخ هائی هم هست که تحقیقات نشون میده کارفرما دوست داره وقتی میشنوه ، من تعدادی رو آماده کردم که اونها رو میگم .

بعضی ها میگویند که من در شغل قبلی توانمندی هام بیشتر از اونی بود که شغل ازم می خواست . من دوست دارم جائی باشم که شغلم ازم خیلی توانمندی بخواد و من  حس کنم که با توانمندی هام فاصله دارم و هر روز مجبور شم توانمندی های جدیدی رو در خودم ایجاد کنم و توسعه بدم و یاد بگیرم.

یکی دیگه از جوابهائی که کارفرماها دوست دارند بشنوند و حس خوبی بهشون میده اینه که من برگردم بگم که من دنبال مسئولیت بیشتر بودم ، اونجا مسئولیت هائی بر گردن من بود منم با  دقت سعی می کردم که به اونها توجه بکنم اما دوست داشتم مسئولیت های بزرگتر و جدی تری بر عهده من گذاشته بشه .

یکی دیگه از چیزهائی که شنیده میشه و ایرادی هم نداره که ما این رو بگیم اینه که ساختار سازمانی شرکت قبلی تغییر کرد و بخشی که من فعالیت می کردم در ساختار جدید حذف شد و من به خاطر اینکه به اون زمینه کاری علاقه داشتم ترجیح دادم در همون حوزه شغلی در جای دیگری مشغول به کار بشم و همون شغل قبلی و مهارت های قبلی رو ادامه بدم .

یک جواب دیگه هم که بعضی جاها دیدم که میگن و افراد با تجربه معمولاً میگن اینه که خوب ما به خاطر تجربیات حساسمون فشار مالی زیادی رو به شرکت تحمیل می کردیم پروژه های شرکت کم شده بود و حالا به دلیل تحریم و یا تغییر قراردادهای پیمانکاری به هرحال احساس کردیم که بار سنگینی روی دوش شرکت هستیم و احساس کردم شاید در جای دیگری بتونم شاید بهتر کمک بکنم و استفاده بکنم .

یک توصیه ی خیلی جدی هم وجود داره و من خواهش می کنم که بهش دقت داشته باشید .

هروقت ازتون در مورد تغییر شغل پرسیدند بهشون توضیح بدید که این کار براتون یک تصمیم سخت و دشوار بوده بگید که این تصمیم براتون راحت نبود خیلی فکر کردین تصمیم ساده ای نیست من توی این چند سال تصمیم به این سختی نداشتم بگذارید روبروئی این حس رو داشته باشه که شما به راحتی لباس شغلتون رو عوض نمی کنید بدونه این برای شما دغدغه ست بدونه که ترجیح شما اینه که وقتی وارد یک سازمان می شوید در اون سازمان بمونید .

بنابراین این حس رو اگه ایجاد کنیم شانسمون برای موفقیت در مصاحبه افزایش پیدا می کنه و همیشه همیشه همیشه نشون بدین که نسبت به کارفرمای قبلیمون حس قدرشناسی داریم .

جملات مثبتی که شما در مورد کارفرما و سازمان قبلی تون میگید تک تک  روی آینده شما تاثیر داره . منی که می خوام شما رو استخدام کنم وقتی که می بینم شما در مورد کارفرمای قبلیتون بد می گید حتی اگه واقعیت رو بگید،نگران میشم میگم این یک روز میخواد از شرکت من بره و همین حرف هارو میخواد جلوی یکی دیگه بزنه .

پس به این قضیه دقت داشته باشید که از کارفرمای قبلی و محل کار قبلی تاحد امکان نکات مثبت بگید . من دارم اینطوری امنیت خاطر ایجاد می کنم برای طرف مقابل که من اگر هم یک روز سازمان تورو بخوام ترک کنم  قطعاً حرف ها و پیام های خوبی برای شغل و کارفرمای بعدی با خودم خواهم داشت.

بیشتر بخوانید : انواع آزمون های استخدامی و شرایط آزمون های استخدامی

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486