لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

اقتصادیمدیریت مالی

حسابداری و فاینانس چه تفاوت هایی دارند ؟

حسابداری و فاینانس
446بازدید

حسابداری یا فاینانس

در سطح لیسانس این امکان وجود دارد که حسابداری و فاینانس با هم خوانده شوند تا دانش عمومی بیشتری نسبت به هر دو حرفه ی فاینانس و حسابداری حاصل گردد. هرچند که افرادی که ادامه تحصیل می دهند معمولا در یکی از این دو رشته تخصص می یابند تا به طور حرفه ای تر وارد بازار کار شوند.

تفاوت اولویه بین حسابداری و فاینانس این است که حسابداری مقداری تک بعدی است اما فاینانس طیف وسیعی از مسایلی را در بر می گیرد که به دنیای کسب و کار، اقتصاد و بانکداری مرتبط هستند. گرچه حسابداری بر مدیریت روزمره ی گزارش ها و پرونده های مالی دنیای کسب و کار متمرکز است فاینانس از همین اطلاعات برای تخمین رشد و تحلیل مخارج استفاده می کند تا امور مالی شرکت را راهبردی کند.از این رو دانشجویان فاینانس بیشتر به راهبرد و کنترل مالی علاقه مند هستند در حالیکه دانشجویان حسابداری بیشتر بر اصول و فرایندهای حرفه ای که برای مدیریت اعداد استفاده می شوند نه برای تاثیرگذاری بر آنها.

در رشته ی حسابداری چه یاد می دهند؟

یک دوره ی حسابداری، مبنایی برای مسیر شغلی حسابداری حرفه ای می سازد که البته برای سایر شغل ها هم به کار می آید. حسابداری معمولا مستلزم تحلیل و استفاده از اطلاعات مالی جهت ارزیابی وضعیت مالی کسب و کار است. این می تواند در بردارنده ی هرچیزی باشد؛ از یک حسابداری ساده گرفته تا مدیریت ترازنامه ها و اظهارنامه های درآمد. شغل حسابداری اغلب بر پرونده های گذشته و گزارش های کنونی تمرکز دارد؛ یک حسابدار این پرونده ها را می سازد و تحلیل می کند و امروزه، برنامه ریزی، کنترل، تصمیم گیری، مسئولیت پذیری و بسیاری از موارد دیگر را هم در بر می گیرد.

گرچه خیلی راحت می توان با مدرک لیسانس حسابداری وارد بازار کار شد، افرادی که مایل هستند تا در یک حوزه ی معین متخصص شوند می توانند فوق لیسانس حسابداری را در نظر بگیرند.

تخصص های حسابداری

اگر به عنوان یک دانش آموخته ی مقطع لیسانس حسابداری دوست دارند تخصص یابید و فوق لیسانس بگیرید خوب است بدانید که تخصص های مختلفی پیش رو دارید: حسابرسی، مالیات، ارزیابی ریسک، حسابداری بین المللی و حسابداری مدیریت. حسابداری قانونی نیز یکی دیگر از گزینه هاست که به دانشجویان اجازه می دهد تا خود را در پرونده های واقعی غرق کنند تا درک بهتر و عمیقتری نسبت به کارکرد فرایندهای حسابداری در امور قضایی پیدا کنند. این پرونده های قضایی می تواند به کلاهبرداری، جرایم الکترونیکی، مطالبات بیمه ای، ورشکستگی و اخلاق شرکتی مرتبط باشند. می توانید تا دریافت دکترای حسابداری به تحصیل خود ادامه دهید.

در رشته ی فاینانس چه یاد می دهند؟

از سوی دیگر، رشته ی فاینانس شما را وارد دنیای خدمات مالی، بانکداری، کسب و کارها و مشاوره می کند. طبق اعلام وبسایت PayScale مشاغل فاینانس این پتانسیل را دارند تا نسبت به مشاغل حسابداری اندکی حقوق و دستمزد بیشتری داشته باشند.  علت این امر این واقعیت است که مشاغل فاینانس بر مدیریت ارقام کنونی و آتی یک کسب و کار یا سازمان تمرکز دارند اما حسابداری بر درآمد و مخارج کنونی و گذشته. این بدین معنی است که افرادی که در مشاغل فاینانس مشغول به کار هستند اغلب می بایست ÷تانسیل رشد و سود را پیش بینی و تحلیل کنند، منابع پولی را ارزیابی کنند، از آمار و گزارش های حسابداری استفاده کنند و همچنین به دنبال گزینه های تامین مالی برای آینده باشند.

تخصص های فاینانس

دانش آموختگان فاینانس معمولا تخصص هایی نظیر فاینانس شرکتی، ارزیابی فاینانس، فاینانس رفتاری، مشتقات مالی، بازارهای سرمایه، اقتصادسنجی، مدلسازی مالس، فاینانس کمی، مدیریت سرمایه گذاری، مقررات مالی، گزارشدهی مالی و حتی برخی از جوانب حسابداری را ÷یش رو دارند. این تخصص ها گرچه در سطح لیسانس تدیس می شوند اما گاهی دوره ی کاملی را در سطح فوق لیسانس به خود اختصاص می دهند. مدیریت مالی، بانکداریف فاینانس بین الملل، مهندسی مالی، برنامه ریزی مای و ریسک از دیگر تخصص های فاینانس است.

ملزومات حسابداری و فاینانس

برای تحصیل در مقطع لیسانس حسابداری یا فاینانس لازم نیست تجربه ی کار رتبط داشته باشید یا حتما قبلا در رشته ی حسابداری یا فاینانس درس خوانده باشید. هرچند که می بایست مهارت های عددی و ریاضی خوبی داشته باشید، و به بخش های حسابداری  فاینانس علاقه مند باشید. اگر مثلا در دبیرستان رشته ی ریاضی تحصیل کرده اید گزینه ی خوبی برای رشته های حسابداری یا فاینانس هستید.

اما اگر می خواهید در مقطع فوق لیسانس حسابداری یا فاینانس درس بخوانید می بایست حتما دوره ی لیسانس این رشته ها را گذرانده باشید و سابقه ی کاری مرتبط هم داشته بشید. هرچند که این موارد همیشه ضروری نیستند و دانشجویانی که ثابت کنند در دوره ی دانشگاهی قبلی شان توانایی تحلیلی و کمیتی کسب کرده اند و یا در امتحانات GMATبا GRE موفق شوند می توانند در دوره ی فوق لیسانس حسابداری یا فاینانس تحصیل کنند.

چرا فوق لیسانس؟

رشته های حسابداری و فاینانس در سطح فوق لیسانس محبوبیت بیشتری کسب می کنند و در حال حاضر فرانسه یکی از برترین کشورها برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس فاینانس است. علت این محبوبیت ماهیت تخصصی بسیاری از مشاغل فاینانس و حسابداری است و تقاضا برای فارغ التحصیلانی که پیوسته خود را وقف رشد حرفه ای کنند، فرایندهای جدید یاد بگیرند، و خود را با بازارهای جدید و فناوری های نوظهور وقف دهند بالا است. افرادی که حسابداری یا فاینانس را درسطح فوق لیسانس دنبال می کنند اغلب درک قویتری نسبت به نظریات  مدل هایی دارند که زیربنای فرایندهای سطحی هستند. بسته به محیط این می تواند آنها را آماده تر سازد تا تصمیمات بهتری را در سطح مدیریتی اتخاذ کنند.

مسیر شغلی حسابداری و فاینانس

فارغ التحصیلان حسابداری و فاینانس از بازار کار خوبی برخوردار هستند و تقاضا برای آنها بسیار بالا است. در ایالات متحده ی امریکا طبق آمار دفتر کار پیش بینی شده است که فرصت های شغلی حسابداران و حسابرسان در دهه ی منتهی به ۲۰۲۶ ده درصد رشد داشته باشد و در عین حال، رشد فرصت های شغلی تحلیلگران مالی در همین دهه ی منتهی به ۲۰۲۶ یازده درصد تخمین زده شده است. از بخش هایی که تخمین زده می شود بیشترین رشد را برای حسابداری و فاینانس دارند عبارت اند از مدیریت، خدمات مشاوره ی علمی و فنی، خدمات طراحی سیستم های کامپیوتری، حسابداری، آماده سازی مالیات، خدمات پرداخت حقوق و فعالیت های سرمایه گذاری مالی.

فقط به یاد داشته باشید که بسیاری از مشاغل که بیشترین رشد برایشان تخمین زده می شوند مشاغلی هستند که داشتن مدرک فوق لیسانس تخصصی در آنها یک امتیاز به محساب می آید. از سوی دیگر برای سایر مشاغل کمتر تخصصی، نیاز کمتری جود دارد. مشاغلی از قبیل وارد کردن داده ها، کارمند بایگانی، تایپیست، خدمات پیک و تابلوی کلید برق.

شرکت های حسابداری، شرکت های بیمه، شرکت های ساختمان سازی، بانک های سرمایه گذاری و سایر بنگاه های بخش دولتی از استخدام کننده های بالقوه ی فارغ التحصیلان حسابداری و فاینانس هستند. ابرشرکت های مالی چندملیتی هم همچنان فرصتهای شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان حسابداری و فاینانس دارند.این شرکت ها برای جذب بهترین فارغ التحصیلان این رشته ها، هر از چندگاهی فراخوان های گسترده اعلام می کنند. اما با اینکه این فرصت های شغلی زیاد هستند رقابت تنگاتنگی وجود دارد. از این جهت داشتن مدرک فوق لیسانس تخصصی می تواند به شما کمک کند تا خود را از بقیه متمایز کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از خدمات آنلاین مهرپل به سایت شرکت مهرپل مراجعه فرمائید .

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486