لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

بیمه و انوع آن

بیمه آتش سوزی چیست ؟

بیمه آتش سوزی
228بازدید

بیمه آتش سوزی نوعی بیمه اموال است که خسارات فیزیکی و مادی را که بر اثر وقوع خطر آتش‌سوزی به اموال و دارائی‌های منقول و یا غیرمنقول بیمه‌گذار اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد می‌شود را پوشش میدهد. در بیمه آتش سوزی ، خسارت‌های مالی مورد تأمین قرار می‌گیرند نه خسارت‌های جانی و بدنی بنابراین درصورتیکه صدمه‌ای به افراد برسد،  این بیمه آنرا پوشش نمی‌دهد .

بیمه آتش‌سوزی چه خطراتی را پوشش می‌دهد ؟

بیمه‌ آتش‌سوزی نیز مانند بیمه بدنه دو دسته از خسارات را پوشش می‌دهد ؛ خسارات اصلی و خسارات اضافی که البته هر دو دسته تنها خسارات مالی را تحت پوشش قرار می‌دهند و هیچ تعهدی نسبت به خسارات جانی ندارند .

خطرات اصلی :

خسارات اصلی تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی جزو لاینفک این بیمه‌نامه هستند و به صورت مجموعه زیر ارائه می‌شوند :

 1. آتش : ترکیب هر نوع ماده با اکسیژن که با تولید شعله همراه باشد در این دسته قرار می‌گیرد. در واقع منشأ اکثر حوادث آتش‌سوزی همین مورد است .
 2. صاعقه : تخلیه الکتریکی بین دو ابر یا بین ابر و زمین که منجر به بروز خسارت شود نیز در دسته خطرات اصلی قرار می‌گیرد .
 3. انفجار : در صورتی‌که انرژی زیادی بر اثر آزاد شدن ناگهانی گاز یا بخار صورت بگیرد و خساراتی به بار آورد در مجموعه این دسته از خطرات قرار می‌گیرد . هر نوع انفجاری تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرد. برای مثال انفجار ناشی از فعل و انفعالات هسته‌ای، توسط بیمه آتش‌سوزی پوشش داده نمی‌شود .

خطرات اضافی یا تبعی :

دسته‌ای از خسارات هستند که باید پوشش آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری و به بیمه‌نامه اضافه کرد. در واقع مؤثرترین عامل در تعیین قیمت نهایی حق بیمه آتش‌سوزی خطرات اضافی هستند که بیمه‌گزار آن‌ها را انتخاب می‌کند . برای خرید هر کدام از پوشش‌های اضافی خرید خطرات اصلی الزامی است . اغلب شرکت‌های بیمه تمامی خطرات اضافی را ارائه نمی‌دهند و تعداد محدودی را تحت پوشش قرار می‌دهند. ولی در حالت کلی خسارات اضافی به شرح زیر می‌باشند :

 1. زلزله و آتش‌فشان
 2. سیل و طغیان آب
 3. طوفان و تندباد
 4. ترکیدن لوله آب
 5. ضایعات آب برف و باران
 6. سقوط هواپیما ( در این حالت فاصله مورد بیمه از فرودگاه مهم است . )
 7. هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات
 8. شکست شیشه
 9. سرقت با شکست حرز
 10. انفجار ظروف تحت فشار صنعتی
 11. ریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 12. ریزش، رانش و فروکش کردن زمین
 13. ریزش کوه و سقوط بهمن
 14. نشت دستگاه آب‌افشان
 15. مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش‌سوزی وارد شده به همسایگان
 16. برخورد اجسام خارجی به ساختمان

متقاضی خرید بیمه باید با در نظر گرفتن شرایط مورد بیمه و شرایط شخصی خود پوشش‌های اضافی مورد نظر را انتخاب و خریداری کند.

برای مثال برای کسی که اموالش در نزدیکی فرودگاه نیستند خرید پوشش سقوط هواپیما معنایی ندارد. همچنین برای کسانی که در مناطق سردسیر ساکن هستند پوشش ریزش سقف ناشی از سنگینی برف گزینه مناسبی است .

انواع اموال بیمه‌شده در بیمه ‎آتش‌سوزی :

اموال و ساختمان‌ها در بیمه آتش‌سوزی به سه دسته تقسیم می‌شوند :

 1. ساختمان مسکونی ( ساختمان و اثاثیه )
 2. ساختمان صنعتی شامل تمامی کارخانجات ( ساختمان، تأسیسات، ماشین‌آلات و … )
 3. ساختمان غیر صنعتی شامل واحدهای تجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها (ساختمان، تاسیسات، ارزش دکوراسیون ، اثاثه اداری ، موجودی کالاها و غیره )

استثنا : اوراق بهادار، پول نقد و از این دست اموال تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار نمی‌گیرند مگر این‌که در بیمه‌نامه چیزی غیر از این ذکر شده باشد .

با توجه به نیاز روز افزون جامعه صنعتی به انواعی از خدمات بیمه ای و زمانبر بودن این خدمت بر آن شدیم تا خدمت جدیدی به صنایع ایرانی بصورت آنلاین ارائه دهیم .
جهت کسب اطلاعات بیشتر از خدمات بیمه آنلاین به سایت شرکت مهرپل مراجعه فرمائید .

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486