Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'saswp_exclude_wpsso_schema_graph' not found or invalid function name in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class-wp-hook.php on line 288

لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

آزمون های استخدامیاستخدام / جذبمصاحبه شغل

قبل از مصاحبه شغلی چه باید و نباید هایی را مورد توجه قرار دهیم ؟

Businessman
112بازدید

درباره نویسنده: کارن دیلون (Karen Dillon) از نویسندگان مقاله های مجله مروری دانشکده کسب و کار هاروارد و یکی از مولفان کتاب زندگی تان را چگونه ارزیابی می کنید (How will you measure your life) است. او در این مطلب به نکته های جالبی از مصاحبه شغلی اشاره می کند.

چند سال پیش، وقتی برای مصاحبه فرصت شغلی به عنوان ویرایش کننده ارشد در نشریه مروری هاروارد مصاحبه می شدم، فکر می کردم که کاملا برای روز مصاحبه آماده هستم. لباس رسمی مورد علاقه خود را پوشیدم و آماده رفتن شدم. دختر بزرگترم (که خیلی بد خواب بود) را به خانه پدر و مادرم بردم تا بتوانم شب را کامل بخوابم. حتی روز شنبه قبل از مصاحبه خودم (برای آشنا شدن با مسیر) به سمت دفتر رانندگی کردم. برای همه چیز آماده بودم.

اما شب قبل از مصاحبه، دختر کوچکترم که معمولا در خواب سر و صدا می کند، دندان قروجه  داشت و به طور مداوم گریه می کرد. تا صبح خوب نخوابیدم و وقتی می خواستم پوشش اتوی کت را برش بزنم ، به طور اتفاقی کت خودم را نیز بریدم. لباس جایگزین را پوشیدم و با داشتن مسیر و نقشه رانندگی کردم (مثل جی پی اس بود) پس از پشت سر گذاشتن ترافیک، نیم ساعت دیر به قرار مصاحبه رسیدم و با مشکلات بزرگی مواجه شدم.

اگر دوباره به این موضوع نگاه کنم، نسبت به آنچه که اتفاق افتاده خنده ام می گیرد (به خصوص وقتی  دیگر به این شغل رسیده ام) اما به این نکته پی بردم که بر روی موضوعات اشتباه تمرکز کرده بودم، یعنی روی تدارک جزئیات به جای این که روی اصل موضوع متمرکز شوم. این اشتباه خیلی راحت می توانست یکی از مهمترین موقعیت های شغلی من را از میان بردارد.  استرس مربوط به مصاحبه شعلی برای بسیاری از ما اتفاق می افتد. و اغلب تا زمانی که این لحظات دشوار را با کمی آمادگی پشت سر نگذاریم، به خودمان این شرایط را آسان نمی گیریم. جان لیز نویسنده کتاب مهارت مصاحبه: چگونه می توانید به شغلی که می خواهید دست پیدا کنید  می گوید: حتی افراد باهوش نیز برای مصاحبه ها خیلی خوب خود را آماده نمی کنند. برخلاف آن، بدون برنامه آماده می شویم و در نهایت زمانی که تلاش می کنیم بیشترین تاثیر را بگذاریم،  دچار نگرانی و اضطراب می شویم. و به اعتقاد لیز اضطراب با عملکرد پایین رابطه بسیار نزدیکی دارد. با توجه به این موضوع، شما چگونه استرس اجتناب ناپذیر مصاحبه شغلی را مدیریت کرده و آمادگی مناسبی برای آن پیدا می کنید؟

آقای لیز توصیه می کند حتی بیشتر از آنچه که فکر می کنید اهمیت دارد که خودتان را برای این کار آماده کنید. ممکن است روی کاغذ شخص با صلاحیتی نظر برسید، اما عملکرد خوب افراد زمانی است که در اتاق مصاحبه به بهترین نحو معرفی کرده و با انرژی و آرامش خیلی راحت این کار را انجام دهد. در این قسمت به توصیه هایی لیز اشاره می شود که می توانید از نگرانی های مربوط به مصاحبه جلوگیری کنید:

پیش نویس واقعی برای مصاحبه آماده کنید. به زعم لیز، بسیاری از سوالات مصاحبه از پیش کاملا قابل پیش بینی هستند. شما می توانید از قبل ۱۰ یا ۱۲ موردی که از شما پرسیده می شود را روی کاغذ بیاورید. سوالاتی مثل چرا باید ما شما را جذب کنیم؟ دلیل تناسب شما برای این نقش شغلی چیست؟ من چند مورد از شکاف ها را در رزومه تان می بینم…. و سوالاتی از این دست. برای پاسخ به این سوالات تمرین کنید. با صدای بلند به آنها جواب بدهید. این که پاسخ های نیمه و تقریبی به سوالات بدهید، اصلا مناسب به نظر نمی رسد. لیز این کار را «آمادگی ناقص» می نامد. واقعا این کار را انجام دهید. لیز می گوید با این کار روایت های کوتاهی از خودتان آماده می کنید تا پاسخ های آماده ای داشته باشید و در اتاق مصاحبه نیز کاملا آماده و راحت تر باشید. علاوه بر این می توانید به سوالات پاسخ های مختصر و مناسب بدهید. به یاد داشته باشید که مصاحبه کننده نیاز دارد تا در زمان کوتاهی از شما شناخت مناسبی پیدا کند. اگر پاسخ غیر واضح و نامناسبی را به یک یا دو سوال داشته باشید، ممکن است همه زمانی که داشتید را از دست داده و ریسک خسته شدن مصاحبه کننده را ایجاد کنید.

برای سوالاتی که می خواهید از آنها اجتناب کنید، آمادگی پیدا کنید. اگر در رزومه تان نکته ای وجود دارد که مشخص نشده، احتمال دارد که مصاحبه کننده نسبت به آن کنجکاو شود. اگر شما از پیش در مورد این موضوع تمرین کرده باشید فرصت آن را دارید که خیلی سریع به آن اشاره کنید. لیز توصیه می کند که «مختصر و مثبت صحبت کنید.» فرض کنیم موضوع این است که کار قبلی خود را از دست داده اید. می توانید این گونه جواب دهید: مثل بسیاری از افراد، به دلیل تعدیل نیروی سازمان شغل خود را از دست دادم. اما این فرصت را پیدا کردم تا مهارت های خودم را توسعه بدهم و زمینه های رشد جدیدی را شناسایی نمایم. روند پاسخ خود را از گذشته به حال داشته باشید و فضای راحت صحبت های خود را ادامه دهید.

اگر شما حلقه ای از روند سوالات را از دست دادید، قبل از این که به آن جواب دهید دقیقه ای را به نحوه پاسخ گویی اختصاص بدهید. لیز اشاره می کند که  درونگراها اغلب برای پردازش سوالات به زمان نیاز دارند. شما می توانید با خلاصه کردن سوال یا قالب بندی دوباره آن از زبان خودتان، زمان بخرید. به عنوان مثال بگویید: «سوال بسیار خوبی بود. اگر بخواهم به این سوال جواب بدهم، می توانم اینگونه پاسخ بدهم …». بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که دچار دستپاچگی و نگرانی شوید. این موضوع نشان می دهد که شما شایستگی ندارید و اگر نتوانستید و مجبور شدید، به مصاحبه کننده بگویید: لطفا یک دقیقه به من اجازه بدهید تا فکر کنم… سپس وقتی آمادگی پیدا کردید، به سوال جواب دهید.

مطمئن شوید که واقعا گوش می دهید.

 وقتی افراد دچار نگرانی هستند، تمایل دارند که بر روی خودشان تمرکز داشته باشند این که چه گونه صحبت می کنند و یا چه پاسخ هایی می دهند. اما تشویش و اضطراب می تواند مانع گوش دادن شما شود، و یا باعث شود شما نکته ای اصلی مربوط به سوال مصاحبه کننده را از دست بدهید. سعی کنید با نفس های عمیق آرامش خودتان را به دست آورده و به جای تفکر روی خودتان به کلمات مصاحبه کننده تمرکز کنید. اگر سوال پیچیده ای مطرح شد، بهتر است دوباره آن را تکرار کرده و قبل از این که پاسخ دهید این سوال را بپرسید که آیا درست متوجه شده ام؟

از تدبیر داشتن یک مکالمه تلفنی ضروری برای ایجاد یک زمان استراحت استفاده کنید. یکی از مدیران قبلی من نکته بسیار مهمی را به من گفته بود. اگر شما برای یک سری مصاحبه های پشت سر هم، برنامه زمان بندی شده دارید، از  قبل، به طرف مقابل خود بگویید که یک مذاکره تلفنی ضروری دارید که حتما بایستی انجام دهید و از وی بپرسید که آیا  اتاق خصوصی برای این کار وجود دارد یا خیر. این کار به شما امکان می دهد تا در حین فشرده بودن، زمان استراحت  کوتاهی داشته باشید. این نکته به خصوص برای  افراد درون گرا مفید خواهد بود، همچنین  می تواند برای همه افرادی که به دلیل زمان طولانی مصاحبه خسته شده  اند، مفید باشد.

سوالات خود را از قبل آماده کنید. می دانید که مصاحبه کننده از شما می پرسد که سوالات خود را از او بپرسید. پاسخ «نه» همیشه بدترین جواب ممکن خواهد بود. یک یا دو سوال خوب در مورد آینده شرکت یا آینده نقش شغلی که برای آن مصاحبه می شوید آماده کنید.

از دوست مورد اعتماد خود بخواهید تا مصاحبه تمرینی با شما داشته باشد- و از آن را فیلم برداری کنید. اگر فردی را می شناسید که مصاحبه واقعی را تجربه کرده، از او بخواهید تا با شما تمرین کند. اما هر دو شما باید آن را جدی بگیرید. این تمرین بسیار خوبی است. لیز توصیه می کند که مصاحبه (دوربین گوشی می تواند مناسب این کار باشد) را فیلم برداری کنید و سپس بدون این که صدای آن را بشنوید، آن را مشاهده کنید. او می گوید: زبان بدن می تواند مهمترین عنصر مصاحبه تان باشد و بااین کار نحوه ارائه خودتان را می بینید. با تمرین، شما شانس این را پیدا می کنید که پیام های غیر کلامی خود را قبل از مصاحبه اصلی مشاهده و تصحیح کنید.

واضح است که نگرانی و استرس طبیعی خواهد بود، اما این نگرانی ها را نادیده نگیرید. بر خلاف آن، لیز می گوید، سعی کنید تا جایی که می توانید خود را برای مصاحبه خوب آماده کنید. او توصیه می کند که اگر کسی برای آرامش شما می گوید: خودت باش، این گفته را نادیده بگیرید. البته که می خواهید خودتان باشید، اما نمی خواهید که نسخه نگران و تشویش شده خودتان را ارائه کنید. شما می خواهید بهترین نسخه خودتان باشید که آرام- با اعتماد به نقس و کاملا آماده برای مصاحبه است.

ارسال پاسخ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/mehrpoln/public_html/mag/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 486